Rregullon nisjen jonormale në ekranin e zi që ndodh në disa Pro të MacBook

makbook-pro

Ka disa herë që përdoruesit e produkteve të mollëve të kafshuara kanë qenë në gjendje të përjetojnë një situatë në të cilën pasi kanë filluar kompjuterin e tyre MacBook Pro kanë parë se si ekrani do jete totalisht e zeze dhe ata nuk mund të bënin asgjë për ta parandaluar atë. Shumë prej tyre i kanë vënë duart në kokë duke menduar se një dështim i këtij stili mund të lidhet direkt me një dështim të mundshëm të harduerit.

Sidoqoftë, ndonjëherë nuk është një dështim i harduerit i kompjuterit, por i atribuohet tërësisht një problemi softueri që mund të zgjidhet lehtësisht. Ky është rasti që na shqetëson në këtë artikull, pasi që ne do të tregojmë hapat që duhet të ndiqni në rast të Ekrani juaj MacBook Pro bëhet plotësisht i zi gjatë fillimit.

Tashmë ka mjaft përdorues që e kanë provuar këtë situatë me laptopët e tyre dhe kjo është arsyeja pse në këtë artikull ne do të ndajmë me ju të dhënat që janë të njohura në lidhje me zgjidhjet e mundshme nëse është një problem softueri.

Gjëja e parë që duhet të provoni është të provoni të rindizni kontrolluesin e menaxhimit të sistemit (SMC). Në raste të tjera, kjo është zgjidhja që është gjetur për dështimet në lidhje me mënyrën e funksionimit të tifozëve, problemet për të hyrë në gjumë ose shfaqje. Për ta bërë këtë, në çdo MacBook Pro ose MacBook Air në të cilin bateria nuk mund të hiqet, ajo që duhet të bëni është:

 • Fik MacBook ose Pro ose Air.
 • Lidheni atë me rrymën elektrike duke përdorur adaptorin MagSafe.
 • Tani shtypim dhe mbajmë tastet Shift + Opsion + Kontroll + Butoni i energjisë për disa sekonda.
 • Ne lëshojmë të gjithë çelësat në të njëjtën kohë dhe fillojmë më vonë si zakonisht.

Sidoqoftë, ka përdorues që pasi bënë sa më sipër vazhduan të kishin të njëjtin problem, duke dhënë një zgjidhje tjetër që ka konsistuar në njohjen e sekuencës së çelësave që ekziston në çdo MacBook për të qenë në gjendje të hyjnë në gjendje të fjetjes ose të fikin sistemin. Çuditërisht, me këto kombinime çelësash sistemi del nga ekrani i zi. Hapat që duhet të ndiqni janë:

 • Shtypni një herë tastin e ndezjes për të sjellë kutinë e dialogut duke na treguar mundësitë për të Rinisni, flini, anuloni dhe mbyllni.
 • Tani shtypim butonin çelësi «S» për të vënë MacBook në gjumë. Më vonë ne shtypim vazhdimisht butonin e energjisë për të ndërprerë energjinë në hard drive.
 • Pas 15 sekondash shtypim përsëri butonin e energjisë për të filluar kompjuterin.

Nëse jeni në një nga këto situata dhe keni gjetur një mënyrë të re për të hequr MacBook nga ekrani i tij i zi, ndani atë me të gjithë ne.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

94 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manu dijo

  E njëjta gjë më ndodhi dje dhe e çova në dyqanin e mollëve dhe përdora tastet Cmd + Alt + P + R në të njëjtën kohë kur ata ndezën kompjuterin. Ata më shpjeguan se ishte për shkak të një gabimi të kujtesës RAM. Shpresoj që dikush të ndihmojë ashtu siç do të më kishte shërbyer haha

  1.    Elizabeth Rosario dijo

   Komenti juaj vetëm më shpëtoi, unë isha i pashpresë pasi provova shumë metoda të ndryshme kur provova tuajin, ai funksionoi në mënyrë perfekte për mua, unë me të vërtetë e vlerësoj atë. faleminderit

   1.    Ruben dijo

    Faleminderit shumë është shumë efektive

   2.    Cristina dijo

    Unë këtë dhe të dëshpëruar, dhe madje edhe harkun e kompjuterit tim për ajrin e librit mac.
    Këtë javë ose ata e zgjidhin atë ose unë e ngas atë shumë të trashë

  2.    E marte dijo

   Faleminderit shumë për ndarjen e saj Manu. Unë do ta çoja në një dyqan Apple dhe ju më shpëtuat udhëtimin (më e afërta që kam është 80 km larg).

   Ka funksionuar në mënyrë perfekte për mua dhe nëse kjo do të më kishte bërë ...

  3.    shenjë dijo

   Faleminderit shumë për ndarjen e saj! Nuk kisha zgjidhje tjetër përveç të prisja ta çoja në shërbim, por provova atë që ndau dhe funksionon! Komanda + Opsioni (alt) + p + r

   1.    Cristina dijo

    Më ndodh çdo dy nga tre, isha gati ta hidhja nga dritarja.
    Nuk është normale. Dhe unë isha 200 kilometra nga Batcelona.
    Ose ata e zgjidhin këtë javë ose unë i raportoj

  4.    Luani dijo

   Faleminderit shumë!! 😉

  5.    Jazmin dijo

   Faleminderit shumë PUNON 🙂 ma shpëtove ditën

  6.    Hugo Edmund dijo

   Nga e cila më shpëtove, faleminderit shumë

  7.    Gonzalo dijo

   perfekt faleminderit

  8.    David dijo

   Unë bëra atë që thatë dhe funksionoi faleminderit shumë për komentin tuaj, ju jeni me vlerë një mijë kurrë shans

  9.    Micaela Puvogel dijo

   Faleminderit shumë, pasi provova 1 orë me ato që tha faqja, komenti yt e bëri atë të ndizet përsëri, faleminderit shumë

  10.    angjelika dijo

   Nëse më ndihmoi, shumë faleminderit e njëjta gjë më ndodhi sot në ekranin e zi Mac air

   1.    Koloma Amparo dijo

    Ekrani i zi nuk funksionon për mua, por tastiera funksionon dhe vëllimin unë ngre shkëlqimin por asgjë

    1.    rreze dijo

     Përshëndetje! Si e zgjidhët atë? E njëjta gjë ndodh me mua

  11.    Duniesky dijo

   Wow pabesueshme 3 ditë me MacBook të prishur, përdorni botimin tuaj dhe voila, faleminderit.

  12.    Galo hernandez dijo

   Zgjidhja juaj është e duhura, ju jeni më së shumti, gati sa qaja kur u shfaq ekrani

  13.    Miguel Cazorla dijo

   Faleminderit shumë manu mashtrimi juaj ka funksionuar shumë për mua

  14.    Paul dijo

   Shoku Manu. Ju detyrohem nja dy birra, faleminderit për kontributin !!

  15.    Jonathan dijo

   Mirë Unë kam një Mac Pro 2008 a1186, e ndez dhe vetëm fansat dëgjohen, nuk jep video.
   Kam provuar tashmë Cmd + Alt + P + R, por në, dhe asgjë. e cila mund të jetë

  16.    Edwin dijo

   Ju e dini që kam provuar kaq shumë opsione dhe asnjë prej tyre nuk ka punuar për mua, nuk e di nëse dikush më ka ndodhur e njëjta gjë që asgjë nuk funksionon, por unë mund ta rregulloj atë duke bërë diçka të thjeshtë që nëse do të funksiononte vetëm për mua, le shkarkimi i baterisë dhe pas 1 dite lidhja dhe unë e ndeza atë dhe gjithçka normale shpresoj që dikush të punojë ashtu siç funksionoi për mua MacBook Pro 13 inç, në fund të 2011

 2.   Sebastian dijo

  Faleminderit Manu, komenti yt më shpëtoi ... është pikërisht ajo që më kishte ndodhur dhe askush nuk ishte në gjendje ta shpjegonte atë

 3.   Peter dijo

  Unë kam yosemite në macbook pro retinë time Unë gjithmonë kam problem me ekranin e zi, asnjë komandë duket se funksionon ndihmë

  1.    Xhoni Dave dijo

   Kjo ka një zgjidhje dhe është shumë e lehtë.

   1.    Peter dijo

    Macbook im nuk është 2011 është 2015 dhe problemi nuk ndodh kur ndizni kompjuterin nëse në ndonjë kohë kur jam duke përdorur mac

    1.    Jonnie Dejv dijo

     Mik, nëse pajisjet e tua janë një model i vitit 2015, duhet ta marrësh nën garanci, nuk ke pse të shpikësh asgjë me një model nga ky vit, Apple duhet të përgjigjet me një zëvendësim.

 4.   Xhoni Dave dijo

  Unë kisha të njëjtin problem, ata më sollën një Macbook Pro që pasi fillova logon shkoi në një ekran të zi, unë provova të gjitha komandat dhe asgjë nuk funksionoi, por ky udhëzues më ndihmoi.
  https://www.youtube.com/watch?v=EtoQjvpMRRo

 5.   Nati dijo

  A di dikush ndonjë ... Alternativë për videon e mëparshme nëse nuk kam kabllon? Disa komanda për të dalë nga ekrani i jashtëm !!

 6.   Pablo dijo

  MacBook pro 2010 im filloi me një ekran të zi, unë mund të dëgjoja zhurmën e fillimit, por ekrani ishte ende i zi; Unë vazhdova të hap kapakun dhe të heq RAM dhe ta vendos përsëri, video në youtube e tregojnë atë, pasi gjithçka u kthye në normalitet

 7.   DH-ROM dijo

  Faleminderit që funksionoi mirë me çelësat sipas Manu.
  Siç mund ta shihni, Mac-të janë të mirë, por ata kanë gjërat e tyre të vogla

 8.   anvnak dijo

  Ju lutem me ndihmoni une kam nje macbook pro retine per saktesisht 4 dite naten e kaluar e vura ne gjume dhe kete mengjes nuk ndizet ose asnje zhurme apo drite ose asgje nuk mbetet e fikur gjithe kohen dhe kablli i karikimit me ndihmon drita te lutem jam i deshperuar

 9.   Flavio Contin Guzman dijo

  Përshëndetje 16 muaj më parë Unë e kam bërë këtë në macbook tim pro shtyp CTRL + OPTION + R + P dhe ndizet dhe pres për bip-in e dytë dhe që atëherë kam Macbook pro me ekranin e zi dhe kam marrë një tjetër Mac që kisha dhe unë kam bërë të njëjtat hapa dhe e njëjta gjë i ndodhi atij, ka dy mak, të njëjtin model, të dy 2007

 10.   Flavio Contin Guzman dijo

  dy makinat me ekranin e zi nëse dikush këtu ka njohuri për këtë kërkoj ndihmën tuaj pasi nuk kam gjetur informacion në lidhje me këtë në ndonjë faqe tjetër faleminderit paraprakisht

 11.   Jokasta dijo

  Faleminderit shumë e njëjta gjë më ndodhi dhe isha jashtëzakonisht i shqetësuar sepse mendova se ishte një problem në softuer ose një virus dhe që nuk mbulohet nga garancia. Unë bëra atë që thatë shtyp komandën + opsionin (alt) + p + r të gjitha në të njëjtën kohë ndërsa shtypja butonin e energjisë dhe voulaaaaaa MacBook Pro u ndez menjëherë. Faleminderit shumë

  1.    yadin dijo

   Faleminderit shumë, ju tërheq gjithçka 100% në retinën time MacBook pro

 12.   Luis Valdes dijo

  Faleminderit shumë! Shumë mirënjohës për ndihmën sepse ka funksionuar.

 13.   Alex dijo

  Faleminderit, ishte shumë e dobishme, isha gati të hidhja MacBook Air jashtë dritares

 14.   Smyrna BM dijo

  Faleminderit një mijë, bekime për ju IS KETA PUN! cmd + alt + p + r dhe ndez Faleminderit një mijë, ti më shpëtove

 15.   Vivian dijo

  Shumë faleminderit!! Ata kaluan! Unë i detyrohem një, unë tashmë isha duke shkuar në sulm. Faleminderit një mijë!

  1.    Gulaine gustamar dijo

   Unë ju falënderoj për këshillën tuaj djali aplikoni Mac tim bëhet rozë dhe blu dhe imazhi pulson për një kohë të gjatë pasi ekrani bëhet i zi dhe çelësi mbetet normal tani ndizet kur e rifilloj, molla i jep pak ngjyrë gri rozë e zbehtë dhe mbetet e zezë pa imazh, por tastiera është akoma normale. Unë me të vërtetë nuk di çfarë të bëj, po pres ndihmën tuaj. Faleminderit zotit ju bekofte

 16.   JohnR1030 dijo

  Faleminderit Manu që ishte alt + cmd + p + r

 17.   Kristina1o dijo

  Po që funksionon! Faleminderit shumë… kisha provuar gjithçka pa rezultat ..

 18.   karotorreslerma dijo

  DIKUSH E DI SEPSE P ONR MACBOOK TUAJ PRO 2014, ekrani shkon gri dhe më lejon të vë fjalëkalimin tim dhe atëherë kur fillon të shfaqet vetëm fotoja DESK dhe ato që kam në tryezë me një letër tjetër dhe aparati MILION. !!

  1.    Farling dijo

   E njëjta gjë më ndodhi dhe fillova të kërkoj alternativa dhe tani ajo ndizet, ndiqni të gjitha hapat dhe pastaj ekrani gri i errët me kursorin ndizet, mund ta lëviz por asgjë nuk ndodh më, shqetësohem shpresoj një pak ndihmë nga ju!

 19.   Jose Maria dijo

  Shkëlqyeshëm, unë tashmë e konsiderova makinën time të djegur, e zgjidha atë, faleminderit shumë

 20.   Lopez gjerman dijo

  My Mackbook Pro ndizet me ekranin në të zezë, por kur shikon nga afër, ikonat shihen, por duken pak, siç është një qendër e paqartë gri NDIHM

  1.    Joan dijo

   Përshëndetje, a keni qenë në gjendje të zgjidhni problemin që keni pasur me macbook pro tuaj?

 21.   Nahui dijo

  E njëjta gjë më ndodhi dhe nuk u përpoqa se Manu më rekomandoi dhe më shërbeu! Faleminderit. Dhe një tjetër gjë, unë kam blerë Mac-in tim për gjysmë viti dhe që kur ndodhi ky ekran i zi, duhet ta marr për t'u kontrolluar? (Për të përfituar nga garancia).

 22.   Ruben Silva (@islachilote) dijo

  Përshëndetje, unë azhurnova MacPro, kur rindezja e ekranit u bë e zezë, unë shoh vetëm shigjetën e kursorit dhe orën e pritjes duke u kthyer. Nuk di çfarë të bëj, jam qindra kilometra larg një dyqani Apple. Ndonjë të dhënë? Bëri dikush?

  1.    Nuno dijo

   Mac Pro 2008 im mbeti gjithashtu me një ekran të zi. Kompjuteri po funksiononte normalisht, pasi e kisha lënë mënjanë për një kohë, Mac hyri në modalitetin e gjumit dhe kur lëviza miun për ta riaktivizuar atë disa orë më vonë asgjë nuk ndodhi. Ekrani është bërë i zi dhe bën pak zhurmë të lartë dhe të vazhdueshme. Unë kam detyruar mbylljen duke shtypur vazhdimisht butonin e fillimit, dhe asgjë. ekrani është akoma i zi.
   Unë bëra të gjitha lidhjet kyçe të sugjeruara në forum. Unë kam hequr dhe zëvendësuar memorjen RAM dhe diskun e ngurtë, u përpoqa ta vendos hard diskun në një vend tjetër dhe asgjë ... Mendova se ishte disku i dëmtuar dhe shkova për një të ri këtë pasdite dhe fatkeqësisht nuk punoni ose ...
   Çdo sugjerim?

 23.   vorbë dijo

  Si jeni.
  Unë e bëra procesin siç sugjerojnë ata dhe në fakt ai tashmë ka filluar! Çështja është që tani ekrani është gri dhe me një rreth dhe një vijë të kryqëzuar përveç kësaj po kthen një rreth (një shenjë se po punon) por nuk shkon përtej atje, ju lutem ndihmoni !!!

 24.   Alejandra dijo

  Kam ndezur Mac-in, kam futur fjalëkalimin, ai ngarkon sesionin për më shumë se dhjetë minuta dhe në fund ka vetëm ekranin e zi me një shigjetë të mbetur.
  Cfare bej une Unë tashmë i kam provuar të gjitha sa më sipër dhe asgjë nuk funksionon.

 25.   Jolman dijo

  Ps Unë kam provuar gjithçka përveç kabllit që di nga të gjej! Dhe asgjë fare!

 26.   Cristina dijo

  Horshtë e tmerrshme, unë jam gati ta shmang atë nga dritarja

 27.   Cristina dijo

  Këtë javë kam një takim në Barcelonë, dhe jam 200 kilometra larg, kam qenë kështu për një vit ,,,,,, Unë jam tashmë i ngopur me MAC ,,, kaloj orë orë orë në telefon për të gjetur një zgjidhje, por asgjë, ne zgjidhim një ditë dhe unë tashmë kam dhjetë ditë pa porosi.
  Ose ata e zgjidhin problemin ose liomhorda, unë humba nervat

 28.   Raul dijo

  Problemi im është si vijon:

  Kur ndez kompjuterin dhe shtyp ALT për të zgjedhur me cilin sistem operativ do të filloj, ekrani mbetet i zi dhe zgjidhet duke mbyllur të gjithë kapakun. Kur e lini makinën plotësisht të mbyllur, drita e mollës është e ndezur dhe kur e hap përsëri, shfaqet menyja nga e cila mund të zgjedh.

  Unë kam provuar të gjitha metodat dhe asgjë nuk funksionon.

  Isshtë një macbook pro retinë 13 në fillim të 2015-s.

  Përshëndetje.
  Raul

 29.   Zoe dijo

  Pershendetje MacBook Pro Retina ime, në mes të vitit 2012 ka të njëjtin problem saktësisht. Unë kisha kërkuar dhe lexuar zgjidhje të panumërta dhe asnjë nuk funksionoi. Në fund, pas 2 muajsh dëshpërimi, gjeta këtë: http://www.apple.com/support/macbookpro-videoissues/.

  Apple ka një "Program për Zgjerimin e Shkëmbimit dhe Riparimit" për këtë problem. Skadon më 27 shkurt 2016 ose 3 vjet nga data origjinale e blerjes.

  Për shembull: Në rastin tim, e bleva atë më 3 janar 2013. Për këtë arsye, kam kohë deri në 2 janar 2016 për të bërë një kërkesë. Shpresoj që kjo t’ju ​​rikthejë qetësinë shpirtërore dhe ju rekomandoj ta bëni sa më shpejt të jetë e mundur.

 30.   Raul dijo

  Faleminderit shumë Zoe për përgjigjen, por e imja është mbpr 13 fillim 2015 kështu që nuk klasifikohet brenda grupit. Do të shoh se si të ngarkoj një video për ta bërë problemin më të qartë.

  Përshëndetje.
  Raul

 31.   Raul dijo

  Këtu është video për të parë nëse i ka ndodhur dikujt.

  https://youtu.be/jlfmpxlXV44

  [YouTube http://www.youtube.com/watch?v=jlfmpxlXV44&w=830&h=497%5D

  Përshëndetje.

  1.    Jordi Gimenez dijo

   Mirë Raúl, le të shohim nëse dikush e di zgjidhjen ose nëse e njëjta gjë do t'i ndodhë atij. Çfarë partneri i çuditshëm.

   Fat i mirë!

   1.    Raul dijo

    Përshëndetje Jordi, hahaha është mjaft e çuditshme, nuk e di nga cila minutë filloi të ndodhte, mbase ishin azhurnimet, unë kam Yosemite 10.10.5 dhe kur e bleva kishte 10.10.2.

    Le të shohim nëse moderatori mund të rregullojë lidhjen në komentin e mëparshëm në mënyrë që ajo të shfaqet si një video, gjë që unë nuk dija si ta bëja. Faleminderit.

    Përshëndetje.

 32.   Mario dijo

  Unë kam një Mac Pro dhe nga një moment në tjetrin ekrani u errësua por unë mund të shihja dritaret në sfond por shumë pak kam nevojë për ndihmë urgjente pasi punoj me Mac-un tim.

 33.   Jessica dijo

  Faleminderit !! Unë isha i çmendur gjithë ditën duke u përpjekur të kuptoja se çfarë ishte e gabuar me fletoren time të re dhe falë komentit tuaj u rregullua !! Faleminderit !

 34.   kapje me duart pas zverkut të kundërshtarit dijo

  Faleminderit manu e gjeta

 35.   YeiPee dijo

  Sigurisht që ky postim është nga vite më parë, por ai thjesht ka punuar për mua në mënyrë perfekte! Faleminderit Manu! Jetë e gjatë!

 36.   Belen dijo

  Të dua, ma shpëtove jetën!

 37.   Olga dijo

  Faleminderit! Thjesht me shpetuan !!!

 38.   Miguel dijo

  Asnjë nga këto zgjidhje nuk funksionoi për mua, nëse kompjuteri juaj është i vitit 2011 mund të jetë ky problem, kur e ndizni kompjuterin ngatërron dhe mendoni se keni një ekran të jashtëm të lidhur, duhet të lidheni me një ekran përmes HDMI me kompjuterin fikur, a Pasi të jetë lidhur HDMI, ju ndizni kompjuterin dhe ekrani i Mac Book Pro do të ndizet normalisht, pasi të jetë ndezur, shkëputni HDMI dhe kaq. Kjo funksionoi për mua

 39.   kortizakorty dijo

  Unë kam ndryshuar kujtimet Ram nga 2 GB në 8 GB secila ... dhe nuk ndez kompjuterin tim, ekrani shkon i zi, por nëse vendos të vjetrat ose një të mëparshëm dhe një të ri, kjo funksionon për mua. .. a di dikush si ta rregulloj?

 40.   maca ormazabal dijo

  Faleminderit manu ka punuar për mua

 41.   Max dijo

  3 muaj Mac-i im me ekranin e zi derisa i gjeta këto sugjerime, më funksionoi duke shtypur alt + cmd + p + r dhe butonin e energjisë, faleminderit!

 42.   Galego Stanley dijo

  My Mac mini 2011 ka ndaluar së punuari dhe nuk jep video Unë kam provuar gjithçka që ata sugjerojnë këtu dhe unë jam duke pritur për një adaptor USB në HDMI për të parë nëse kjo më zgjidh ... Ju që sugjeroni çizmet Mac mini por nuk jepni video kudo.

 43.   Natalia Nieto dijo

  Ndihmoni !! Unë ndez Mac-in tim, ai filloi por pas dy sekondash u shfaqën disa vija vertikale me ngjyrë dhe pastaj ekrani u nxi dhe bëri një zhurmë të detyruar, garancia skadoi 3 muaj më parë dhe unë tashmë e kisha marrë atë 6 muaj më parë për të njëjtin problem dhe ajo zgjidhet. E çova përsëri në shërbim dhe tekniku Mac më thotë (në 5 minuta) se furnizimi me energji elektrike brenda, bordi i kompjuterit nuk punon më dhe se nuk ka rregullim. E bleva para 15 muajsh.

 44.   jaimitop dijo

  Hello!
  Unë ju them se problemi im bëri që ekrani të ishte në ndriçimin minimal, i cili është praktikisht i zi. Kundër dritës vura re që tavolina ishte ashtu siç është dhe se gjithçka ishte normale. Meqenëse zgjidhjet e mëparshme nuk funksionuan për mua, kundër dritës (duke e bërë ekranin të shkëlqejë me një burim të jashtëm) vendosa të shkoj në profilet e ekranit dhe zgjodha një tjetër përveç profilit LCD dhe kaq! Shkëlqimi u kthye. Pastaj e kalibrova dhe riemërtova profilin dhe problemi nuk u kthye.
  Shpresoj të të ndihmojë edhe ty.
  Përshëndetje.

 45.   Elvis dijo

  Më së shumti, ma shpëtove jetën.

 46.   Daniel Crespo dijo

  Unë kam një macbook nga 2007 dhe nuk e kam zgjidhur problemin. Kur ndizni macbook-un, shihni një blic të vogël përpjekjeje për të ndezur ekranin për rreth gjysmë sekonde, por ai mbetet plotësisht i zi dhe nuk merr një imazh me kabllin e portës së ekranit ose vetë ekranin. Do të doja të më ndihmonit. Faleminderit.

 47.   Zonja dijo

  pershendetje kam nevoje per ndihme, kam nje MacBook Pro 2007, isha duke instaluar osx el capitan dhe mora nje ekran te zi, kur e ndez degjoj qe login tingezon por nuk jep asgje ne ekran, shkova ne nje teknik i makit dhe ai më tha se duhej ta merrja, por unë duhej të paguaja 35 mijë, nëse mund të më ndihmoni e vlerësoj, unë bëra të gjitha sa më sipër dhe nuk zgjidh asgjë, ju lutem ndihmoni

  1.    Mario dijo

   A E ZGJIDHI PROBLEMIN TUAJ? ÇFAR D TREGUA TEKNIKU?

 48.   Budalla dijo

  Ekrani im nuk është plotësisht i zi, unë vetëm shoh ngarkimin kur fillon kompjuteri dhe nganjëherë kur e filloj duket sikur gërvishtet për disa sekonda, duke lënë që sfondi i ekranit tim të shihet pak, ju lutem kam nevojë për ndihmë, jam shumë i shqetësuar , Unë kam një pro 15 ′ mac me Sierra, JU LUTEM NDIHMONI

 49.   Francis dijo

  Faleminderit !!! Thjesht fantastike !!!

 50.   I krishterë dijo

  asnjë nga zgjidhjet e përshkruara këtu nuk funksionoi. Para se të mbaroja së qenuri në panik, vendosa të drejtoj Rivendosjen e Fabrikës, ai heq të gjitha informacionet nga makina e kohës. u desh rreth nje ore por funksionoi mire. Unë mund të punoj përsëri.

 51.   Alfredo dijo

  Përshëndetje, thjesht më ka ndodhur. Pasi ndoqa të gjitha këshillat që gjeta në internet, asgjë fare. Në një nga këshillat, pashë që kishte një problem me modelet 2011 macbook pro dhe e zgjidha duke lidhur një ekran tjetër kur e ndizja për të zbuluar atë në macbook. Kështu që mendova se mund të ishte e njëjta gjë, që kisha kopjuar ekranin. Zgjidhja ime ishte një kombinim i disa gjërave. Së pari, hapni dhe mbyllni kapakun (duke e lënë atë për disa sekonda, derisa të kthehet ekrani. Kthehet në një mënyrë që nuk mund të manipuloni asnjë skedar dhe pa menunë e mollës). Pastaj hapni System Preferences-> trackpad-> më shumë gjeste. Nga atje, aktivizo ekspozimin. Shkoni në desktop dhe me 4 gishta në të njëjtën kohë në trackpad tërhiqeni lart. Aty gjeta 2 tavolina. Zgjodha të dytin, kërkova fjalëkalimin tim dhe hyra përsëri në sistemin tim. Pastaj fshini desktopin e dytë. Kjo më ndodhi pas një azhurnimi automatik. Sa herë që kjo duket më shumë si dritare !!. Shpresoj të ndihmojë dikë, se kam kaluar një kohë shumë të keqe. të fala

 52.   Miguel dijo

  Faleminderit Manu për ndarjen e zgjidhjes, ajo ka funksionuar për mua pas një jave pa ditur se çfarë të bëj. Ju jeni i madh !!!

 53.   Norberto dijo

  Përshëndetje Alfredo dhe Miguel, ajo e hapjes dhe mbylljes së mbulesës që është pjesa e pasme e Macbook? Dhe një gjë tjetër është e nevojshme për të shkëputur ekranin e Macbook Pro nga pllaka amë ?, Unë nuk e kuptoj mirë shpjegimin. Ju lutem më jepni një kabllo. Një përshëndetje.

 54.   Daniel Valenzuela dijo

  Faleminderit shumë. Punoi në mënyrë perfekte.

 55.   Vero dijo

  Faleminderit shumë. E zgjidhur!

 56.   yll rodriguez dijo

  Unë kam një pro Macbook, në të unë shkarkoj fotot, por kohët e fundit këto foto të ekspozuara mirë në pamjen e kamerës dalin të errëta në Mac.
  A mund të shpjegoni pse ndodh kjo?

 57.   Joshepi dijo

  Nuk e kuptova kjo pjese thote:
  «Ne shtypim një herë butonin e ndezjes për të sjellë kutinë e dialogut ku na janë treguar opsionet për të rifilluar, fjetur, anuluar dhe mbyllur.»

  Nëse ekrani është i zi dhe nuk kam video, si mund ta shoh dritaren e dialogut?

 58.   JOSE ALEJANDRO dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm !!!
  Vetëm një muaj më parë që më ndodhi dhe me alt + opc + p + r funksionoi por po më ndodh shpesh, a do të jetë normale ??? Ose çfarë mund të bëj që kjo të mos ndodhë?

 59.   Angelo dijo

  Ka punuar për mua, ishte me tastet Control + CMD + R + P plus butonin Fuqia, kam ajër macbook 13 ″ 2011… Me tastet Option (alt) + Cmd + P + R, ai rifilloi disa herë pas adhurues (adhurues)

 60.   Kevin Barrantes dijo

  Para se të filloj, unë lë një video me problemin tim

  https://www.youtube.com/watch?v=bTNddAxRZ5c&feature=youtu.be

  Unë kam një MacBook Pro (Retina, 15 inç, në mes të vitit 2015), e bleva atë një vit e gjysmë më parë (është fjalë për fjalë e re), dhe kishte punuar shumë mirë për mua. Unë gjithmonë kam hezituar të bëja azhurnimin e softuerit, por dy ditë më parë, vendosa ta bëja atë pa ndonjë arsye.

  Katër orë më vonë, duke punuar në një video që po redaktoja, një seri pikash me ngjyra u shfaqën në të gjithë ekranin (jeshile, e kuqe dhe blu), ato dukeshin si piksele; atëherë kompjuteri filloi të ngjitet, dhe më në fund ekrani u errësua, por kompjuteri ishte akoma i ndezur.

  Kam lidhur kompjuterin me një televizion përmes kabllit HDMI dhe funksionon në mënyrë perfekte, gjithçka mbetet e paprekur të paktën në pjesën funksionale të softuerit, megjithatë ekrani është akoma i zi. Diçka kurioze ndodh gjithashtu, nëse shkëput HDMI, ekrani fillon të japë një imazh, zgjat 4 sekonda me një imazh, bëhet i zi, imazhi kthehet 2-3 sekonda, bëhet i zi dhe vazhdon ta bëjë atë derisa të vendosë për të qëndruar përsëri vetëm në të zezë.


  Prej andej pyeta në internet për zgjidhjet e mundshme, rivendos PRAM (Cmd + Option + P + R), bëra edhe cilësimin SMC (Shift + Option + Control + Power), e fillova në mënyrë të sigurt, gjithashtu edhe në Recover Modaliteti (Cmd + R), dhe së fundmi, unë riinstalova përsëri softuerin. Asnjë nga të gjitha këto zgjidhje nuk funksionoi.

  Më duket për t'u habitur që një kompjuter relativisht i ri, plotësisht funksional filloi të jepte probleme pasi të kisha instaluar softuerin. Duke qenë kështu, unë thirra Ndihmën Teknike të Apple, shpjegova situatën, ne bëmë përsëri të gjithë hapat e lartpërmendur dhe akoma asgjë.

  Fakti është që unë e bleva këtë kompjuter në Shtetet e Bashkuara, dhe atje garancia është një vit, kështu që nuk përfshin garancinë dy-vjeçare që jepet përgjithësisht në Spanjë. Unë e çova atë në dy vende të çertifikuara nga Apple, dhe në njërën ata më thanë se nuk e dinin se çfarë mund të ishte, dhe në tjetrën ata më thanë se janë të sigurt se ishte një problem në ekran (Gjeniut ...), dhe se rregullimi do të ishte rreth 600 dhe 700 EURO. E pabesueshme.

  Unë nuk do të paguaj një rregullim kaq të shtrenjtë për diçka që gjeneroi për mua një instalim i softuerit Apple, është shumë i padrejtë dhe shërbimi ndaj klientit që ata më kanë dhënë me të gjitha mënyrat ka lënë shumë për të dëshiruar.

  Unë nuk di se çfarë të bëj dhe nuk e di se çfarë zgjidhje mund të ketë, por kjo tashmë më ka në avantazh.

 61.   Fernando Arroyo dijo

  My bitch macbook pro retina nga fillimi i vitit 2015 funksionoi në mënyrë të përsosur derisa një muaj më parë më dha një frikë të madhe pasi që ekrani ishte i zi, vetëm briri u dëgjua kur u ndez por nga atje nuk ndodhi, molla ndaloi të ndriçonte pjesa nga mbrapa, mund të shihni vetëm nëse e kam lidhur HDMI me një monitor të jashtëm, por ekrani i laptopit nuk më ka njohur, unë e kam njohur vetëm monitorin, kështu që kemi kërkuar me disa miq në internet dhe kemi gjetur se me disa komanda Unë mund të kthehem në jetën e ndyrë, dhe nëse me butonin e energjisë Alt + cmd + P + R + e mbaja atë për disa sekonda, ekrani mund të shihej përsëri, unë jam i lumtur dhe do të formojmë laptopin pasi që e pamë atë mund të jetë një problem me dashin ose softuerin ... gjithçka ishte në rregull, derisa Sot një muaj më vonë dështoi përsëri dhe dy herë në ditë kam qenë në gjendje ta shpëtoj atë me komandën që vendosa më lart, por unë kam një dyshim i ndyrë kjo është ajo që ndodh dhe kam frikë se një ditë nuk do të zgjohem siç bëri chepirito 😛 XD… I mora një rast atij tek Thule që sipas miqve të mi mund të shtrydhet shumë ose të kufizojë ventilimin e kompjuterit… a keni kaluar diçka të ngjashme ??… Nuk dua që macja ime e ndyrë të vdesë pa mamessssssss ..

 62.   Pau dijo

  Unë kam një Macbook Pro 2010 me Yosemite OS. Unë nuk e ndryshova atë në El Capitan përsëri gjatë ditës sepse e dija se ai do të ndalonte së komunikuari me skanerin, printerin etj. Fakti është që javën e kaluar vendosa ta lejoja të ekzekutonte azhurnime sepse programe të caktuara janë të papajtueshme dhe mendova se me atë mund (i cili as) që atëherë nuk është fikur vetëm 2 herë ndërsa punonte dhe sot nuk u ndez në ekran . Pasi insistoi, gjithçka që tregoi ishte një ekran Ndrysho fjalëkalimin. Në fund, pasi provova disa gjëra, kombinimi i PRAM (ctrl + alt + p + r) ka funksionuar për mua

bool (e vërtetë)