Përfitoni maksimalisht nga Paneli juaj i punës dhe desktopët e shumtë në macOS

Desktop në Panel

Sot do t'ju tregoj për një aspekt që deri më tani kishte kaluar pa u vërejtur për mua dhe ka të bëjë me atë që ne mund të bëjmë me të tavolina të shumta, aplikacione në ekran të plotë dhe Paneli në macOS të ri. 

Siç e dini tashmë, nëse keni përdorur sistemin Mac për një kohë të gjatë, ekziston mundësia të keni sa më shumë desktopë që dëshironi dhe të shkoni nga njëra në tjetrën me gjestin e thjeshtë të rrëshqitjes së dy gishtërinjve në Miun Magjik ose katër gishtërinjve në pista. 

Këtë duhet të shtojmë se aplikacionet mund të vendosen në modalitetin "me ekran të plotë" duke shtypur butonin e gjelbër në këndin e sipërm të majtë. Kur e shtypni, aplikacioni bëhet një desktop i ri dhe ai tregohet si i tillë kur thirremi në Pult. 

Për të thirrur Pultin ajo që duhet të bëjmë është të bëjmë një prekje të dyfishtë të Miut Magjik ose të lëvizim katër gishta poshtë në panelin e ndjekjes. Kur ta bëni këtë, do ta shihni në krye të desktopit Shfaqet një shirit i dytë horizontal në të cilin tregohen desktopët që keni krijuar.

Nëse keni vendosur një aplikacion në ekran të plotë do të shihni se ai shfaqet midis desktopëve që keni krijuar dhe është pikërisht atje ku, rastësisht kam zbuluar se përveçse mund të vendosja një aplikacion në ekran të plotë nga Pult ju mund të bëni që dy aplikacione të ekzistojnë në të njëjtën ekran të plotë duke ndarë gjysmën e ekranit secila prej tyre dhe duke punuar si një ekran i vetëm. Për ta bërë këtë, gjithçka që duhet të bësh është:

 • Hapni aplikacionin që dëshironi të ndani në të njëjtën ekran dhe vendoseni në ekran të plotë.

Aplikimi në ekran të plotë në Panel

 • Kur e keni atë në ekran të plotë, ju rrëshqisni për ta çuar sistemin në një desktop të ri ku do të hapni aplikacionin e dytë që dëshironi keni në të njëjtën ekran me aplikacionin që tashmë keni në ekran të plotë. 

Aplikimi në ekran të plotë

 • Ju thirreni Pultin për t'ju treguar të gjitha tryezat e punës dhe tërhiqni dritaren e aplikacionit të dytë në aplikacionin që është në ekran të plotë dhe do të shihni se shfaqet "+" kur e hidhni sipër.

Zvarritni aplikacionin mbi aplikacionin

Zbatim i dyfishtë në desktop

 • Kur lëshoni dy aplikacionet ata do të bashkëjetojnë në ekranin e plotë "gjysmë" dhe ju mund të përdorni secilin prej tyre.

Aplikacion i dyfishtë në ekran të plotë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Qytetari Juca dijo

  Isshtë një mjet i shkëlqyeshëm