Si të instaloni Office për iPad dhe alternativat

Tani që burrat Redmond kanë "hequr dorë" dhe më në fund vendosën të fillojnë Zyra për iPad, alternativat jozyrtare kanë filluar të humbin kuptimin, përveç aspektit ekonomik, megjithatë, është e mundur të keni të gjitha funksionet që Microsoft ofron si me ta ashtu edhe pa to. Le të shohim.

Zyra për iPad

Për momentin, të kesh zyrtarisht Office për iPad është tashmë një realitet dhe mjafton të shkosh në App Store dhe të shkarkosh tre aplikacionet e tij (Word, Excel dhe PowerPoint) falas "falas". Sidoqoftë, pasi të instalohet dhe përkundër dizajnit të tij të kujdesshëm dhe, deri më tani, performancës së mirë, së shpejti do ta gjejmë veten me një surprizë të pakëndshme: Office për iPad, në versionin e tij falas, na lejon vetëm të shikojmë dokumente kështu që nëse duam të kryejmë ndonjë veprim tjetër siç është krijimi dhe redaktimi, diçka që supozohet të jetë themelore për ata që me të vërtetë kanë nevojë për këto aplikacione, ne do të duhet të paguajmë 69 euro në vit (në "personale" ose më shumë opsioni bazë) i cili do të japë akses në të gjitha funksionet e tij, si dhe një hapësirë ​​shtesë në cloud dhe gjashtëdhjetë minuta në thirrjet Skype.

Le te jemi te sinqerte. Masa nuk ka qenë e duhura, përveçse është vonë. Edhe pse Zyra për iPad Ajo tashmë mburret me më shumë sesa nuk e di se sa miliona shkarkime, shumica dërrmuese janë rezultat i risisë dhe mbetet të dihet me të vërtetë jo kush do t'i mbajë ato në pajisjet e tyre nëse jo kush janë të gatshëm të paguajnë për të bërë njëjtë që ata mund të bëjnë falas me opsione të tjera.

Alternativa "një herë" për Office për iPad

Shumë prej nesh nuk kanë nevojë për Office për iPad sepse nuk e përdorim pajisjen tonë për të krijuar dokumente, megjithatë, për raste specifike, mund të përdorim një opsion falas dhe zyrtar nga vetë Microsoft. Eshte per Mobile Office, aplikacioni Office për iPhone që, me fillimin e Office për iPad, u bë falas dhe na lejon të shikojmë, krijojmë dhe modifikojmë dokumente.

Megjithëse është i disponueshëm vetëm për iPhone, ne gjithashtu mund ta instalojmë direkt nga App Store në iPad tonë dhe e përdorin atë të ndryshuar. Përvoja e përdoruesit nuk është e njëjtë, madje as e afërt, por për botimin e rastit të një dokumenti mund të jetë më se e mjaftueshme.

Quickoffice, alternativa për Office e ofruar nga Google

Dhe këtu gjejmë zgjidhjen e ofruar nga gjigandi Google që pëlqen të na ofrojë zgjidhje, alternativa dhe shërbime njëqind për qind falas. Quickoffice është një alternativë më se interesante për Office për iPad ju lejon të krijoni dhe modifikoni dokumente, fletëllogaritëse dhe prezantime të Microsoft Office në iPhone dhe iPad tuaj. Identifikuar me llogarinë tënde të Google, mund të ruash punën tënde në Google Drive dhe t'i përdorësh dhe t'i redaktosh ato nga çdo pajisje mobile ose desktop.

Alternativa perfekte për përdoruesit e iOS: iWork

iWork, krijuar nga Apple, paraqitet si opsioni ideal për ata përdorues të zhytur plotësisht në ekosistemin e mollës duke pasur parasysh sinkronizimin e tij perfekt dhe të menjëhershëm midis të gjitha pajisjeve iOS (iPhone, iPad dhe iPod Touch) si dhe Mac. Edhe dokumentet mund të krijohen dhe / ose redaktohen në internet përmes icloud.com. iWork është i thjeshtë, intuitiv dhe nuk ka asgjë për të patur zili Office për iPad Ju mund të eksportoni të gjitha faqet, numrat ose dokumentet kryesore në formatet e Microsoft. Për më tepër, që nga momenti i blerjes së një pajisjeje të re, do të keni paketën falas të zyrës Apple në të gjitha pajisjet dhe kompjuterët tuaj Mac.

Alternativa për të gjithë, Google Drive

Dhe së fundmi përsëri bën pamjen e saj Google me Google Drive dhe aplikacionet e tij të reja të pavarura Docs and Sheets. Ky grup është alternativa perfekte ndaj Office për iPad dhe për të gjithë përdoruesit, pavarësisht nga lloji i kompjuterit që ata përdorin, smartphone-i që kanë, etj pasi është totalisht multiplatform. Ju mund të dini shumë më tepër rreth kësaj alternative këtu.

Dhe kjo eshte e gjitha. Siç mund ta shihni tani, të kesh Office për iPad është mjaft e thjeshtë, edhe pse edhe disi e shtrenjtë nga pikëpamja ekonomike; Nëse punoni me dokumente në formatin Office, mos harroni se ka shumë më tepër se alternativa të vlefshme si ato që ju kemi treguar. Cilat i përdorni? Cili mendoni se është më i miri nga të gjithë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   fernandoa dijo

    Isshtë më i vështiri i sistemit, është një dhimbje për të instaluar aplikacione, shumica dhe më e mira paguhet