Si të ndryshoni fontin dhe madhësinë e tij në Mail për OS X

pronat-postë

El madhësia e paracaktuar e shkronjave në Aplikacioni i postës për OS X është madhësia 12 për postat elektronike dhe mesazhet që nuk kanë stil, gjë që tenton të jetë pjesa më e madhe e kohës që marrim një email. Nëse mendoni se kjo madhësi e shkronjave është diçka e vogël për ju dhe dëshironi ta modifikoni, duhet të vazhdoni të lexoni këtë artikull.

Mënyra për të ndryshuar këto aspekte të shkronjave të përdorura për të shfaqur postat elektronike është shumë e thjeshtë dhe jo vetëm që do të jetë e mundur të ndryshohet madhësia e shkronjave për vetë përmbajtjen e emailit, por edhe për përbërësit e tjerë të një mesazhi email, duke përfshirë dërguesin, marrësit, subjektin dhe madje edhe listën e mesazheve.

Epo po, sot u zgjova dhe ndjeva nevojën që të kallaj pak në preferencat e aplikacionit Mail, sepse kam vërejtur se letra në të cilën shfaqen postat elektronike është pak e vogël. A ka ndonjë mënyrë për të modifikuar këtë aspekt të letrës së postës? Epo, e vërteta është se ne jo vetëm që do të jemi në gjendje të modifikojmë madhësinë e asaj shkronje që Apple ka vendosur si parazgjedhje, por gjithashtu do të jemi në gjendje të ndryshojmë edhe llojin e shkronjave që përdoret.

shkronjat e postës

ndryshoni fontin dhe madhësinë e tij

Për ta bërë këtë, thjesht hapni aplikacionin Mail, zgjidhni dhe hapni një email që përmban tekst dhe pastaj shkoni në shiritin e sipërm të menusë, klikoni në fjala Posta dhe më vonë në drop-down ne zgjedhim Preferencat. Në ekran automatikisht do të shfaqet një dritare në të cilën do të duhet të shtypim skedën Llojet dhe ngjyrat, i cili është vendi ku kemi të gjitha opsionet që mund të konfigurojmë në mënyrë që pamja e postave elektronike që marrim të jetë e ndryshme.

prova e postës

Ne mund të bëjmë ndryshime në madhësi, font si dhe ngjyrën që duam të kenë nivelet e ndryshme të përgjigjeve të dërguara dhe që janë të lidhura me një email kryesor. Me pak fjalë, nëse nuk e dinit se mund të modifikoni këtë aspekt të aplikacionit Mail dhe mendoni se madhësia e shkronjave 12 nuk është gjëja juaj, filloni punën dhe lini Postën të konfiguruar për nevojat tuaja tani.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

6 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Daniel dijo

  Si është konfiguruar që në mënyrë të paracaktuar kur shkruaj një email të ketë një shkronjë dhe ngjyrë?

 2.   Juan Carlos dijo

  Ndryshimet e mia nuk janë modifikuar, a mund të më tregoni arsyen?
  Ju faleminderit.

 3.   Paqja e mbjelljes dijo

  Përshëndetje për mua, është modifikuar në një skuadër dhe jo në tjetrin çfarë mund të bëj?

 4.   c.jimenezheras@gmail.com dijo

  HI ATA;)
  Në rastin tim ... nëse më lejoni të zgjedh fontin dhe madhësinë, por «ngjyra» nuk e bën ...; (

 5.   maria agustina celatto dijo

  Nuk më jep mundësinë ta ndryshoj, më duket pa mundur të klikoj për ta modifikuar atë shkronjë

 6.   Lucia dijo

  cila është shkronja e paracaktuar e postës? Dua ta lë ashtu siç ishte dhe nuk mundem