Si të pastroni menunë kontekstuale «Hapni me» të Mac tuaj nga kopjimet

hapur-me.jpg

Nëse jeni përdorues të mirë dhe e trajtoni Macin tuaj mirë edhe nëse shikoni në menunë e kontekstit "Hap me", do të keni vërejtur se mund të jetë pak i çrregullt me ​​shënimet e kopjuara. Për fat të mirë, ekziston një hile shumë e lehtë për t'i rregulluar gjërat në rregull.

Kur kjo të ndodhë, kjo zakonisht do të thotë që baza e të dhënave LaunchServices e Mac-ut tuaj duhet të rindërtohet. Për ta zgjidhur, do të duhet të hapni vetëm një terminal dhe të futni një nga kodet e mëposhtme, në varësi të versionit të MAC OS X që përdorni:

Versioni 10.5 dhe më i lartë Mac OS X:

/System/Library/Frameworks/CoreServices.framework/Frameworks/LaunchServices.framework/Support/lsregister -kill -r -domain local -domain system -domain user -domain

Versione para Mac OS X 10.5:

/System/Library/Frameworks/ApplicationServices.framework/\Frameworks/LaunchServices.framework/Support/lsregister \ -kill -r -domain local -domain system -domain user

Fuente: lifehacker.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.