Si të rregulloni sfondin në iPad tuaj me iOS 7

El Efekti paralaks që ata të Cupertino prezantuan së bashku me iOS 7 Ne e duam atë, megjithatë, erdhi një problem me të: kur përpiqemi të vendosim si sfond ndonjë imazh tjetër që nuk gjendet në sfondë të përfshirë si parazgjedhje, ai ndryshohet dhe nuk është ashtu siç duam. Sot në Applelised ne ju sjellim disa zgjidhje.

Disa truke për të rregulluar sfondin në iOS 7

Për të parandaluar që fotografia që na pëlqen aq shumë nga udhëtimi ynë i fundit të zgjerohet, shtrihet ose pixelizohet kur përpiqemi ta përdorim atë si një sfond në iPad ose iPad Mini, si rezultat i shtresave të ndryshme të lëvizjes që ajo përfshin iOS 7 dhe efekti i saj paralaks, ne duhet të provojmë disa nga këshillat e mëposhtme.

1 fikni efektin Parallax

Padyshim çaktivizoni efektin paralaks të përfshira në iOS 7 mund të jetë zgjidhja më e dukshme nga të gjitha. Për këtë ne vetëm duhet të kemi qasje Cilësimet → Të përgjithshme → Hyrja → Ulja e lëvizjes

Çaktivizoni Parallaxin në iPad tuaj

Nëse vetëm kjo nuk funksionon, gjë që ndodh në shumë raste, ne duhet ta plotësojmë këtë veprim të paaftësisë së Parallaksit me:

2. Përdorni sfondet e përshtatura për rezolucionin e secilit ekran.

Ne duhet të rregullojmë imazhin që duam të përdorim si sfond me rezolucionin e ekranit të pajisjes sonë (gjithashtu duke çaktivizuar efektin Parallax):

  • Wallpaper iPad Retina (3 iPad, iPad 4, iPad Air dhe iPad Mini Retina): 2048 × 2048 pixel.
  • Wallpaper iPhone 4 inç (iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5, iPod Touch gjenerata e 5-të): 1136 × 640 pixel.
  • Wallpaper iPhone 3,5 inç (iPhone 4s, iPhone 4): 960 × 640 pixel

Për të ruajtur Efekti paralaks do të duhet të shtoni 200 piksel për secilën anë, megjithëse mbani në mend se kurrë nuk do të keni kontroll absolut dhe ndonjëherë ky hile nuk do të funksionojë për ju nëse nuk çaktivizoni Parallax.

Për më tepër, në kjo faqe keni qindra sfonde të përshtatura në pajisjen tuaj dhe të përputhshme me efektin paralaks.

3. Pamja e ekranit.

Opsioni i fundit është screenshot. Ne vizualizojmë imazhin që duam të përdorim si sfond në iPad-in tonë dhe, pasi fshehim shiritin e ndarjes për ta parë në ekran të plotë, ne bëjmë një pamje të ekranit duke shtypur butonat Home dhe Aktivizimi / Gjumi në të njëjtën kohë.

Pastaj ne e zgjedhim atë si sfond dhe voila!

Çfarë mashtrimi ka funksionuar më mirë për ju? A njihni ndonjë tjetër më efektiv?

Mos harroni se keni shumë më shumë këshilla dhe truke si kjo për iPhone, iPad, iPod ose Mac në seksionin tonë në Tutorials.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.