Si të shihni se cilat aplikacione përdorin të dhëna për vendndodhjen në OS X

LOKACIONI

Siç mund ta dini tashmë, nëse e keni të konfiguruar, çdo herë që një aplikacion hyn në të dhënat e vendndodhjes në iDevice tuaj, një simbol që tregon se kjo shfaqet në shiritin e sipërm të menusë.

OS X gjithashtu ka aftësinë të na tregojë lehtësisht dhe të menaxhojë se nga cilat aplikacione mund të hyjnë në të dhënat tona vend. Kjo është një tipar i ri i OS X Mavericks.

Shigjeta e vendndodhjes tani do të shfaqet në shiritin e sipërm të menusë OSX, duke na dhënë një informacion se kur dhe cilat aplikacione po përdorin të dhënat e vendndodhjes së pajisjes.

Me disa aplikacione mund të jetë e qartë pse ata po përdorin ose po përpiqen të përdorin të dhëna për vendndodhjen, kështu që nëse shihni ikonën e shigjetës së vogël mos u habisni. Sidoqoftë, ka aplikacione të tjera në të cilat është shumë më e çuditshme dhe kurioze që shfaqet.

HARTAT E LOKACIONIT

OSX, sa herë që ndodh kjo situatë, do të pyesë përdoruesin, përmes një kutie dialogu, nëse ai pranon që kjo apo ajo aplikacion të përdorë të dhënat e vendndodhjes së pajisjes. Vetëm aplikacionet e pranuara nga përdoruesi do të jenë ato që mund të bëjnë që shigjeta e vendndodhjes të shfaqet në shiritin e menusë.

BAR LOKACIONI

Akoma, le të shohim se si të dimë saktësisht cilat aplikacione po përdorin të dhënat e vendndodhjes, si dhe si të ndryshojmë dhe kontrollojmë se cilat aplikacione mund të përdorin vendndodhjen e Mac-ut tonë.

Për të hyrë në shërbimet e vendndodhjes së Mac-ut tuaj, duhet të futni Preferencat e sistemit dhe brenda aty brenda Siguria dhe intimiteti. Skeda e sipërme e fundit është ajo që i korrespondon intimitet. Brenda tij, në shiritin anësor të majtë mund të zgjedhim "Vendndodhja" dhe në dritaren në të djathtë shohim aplikacionet që kanë kërkuar leje për të hyrë në vendndodhje dhe përmes një "të verifikuar" ato që janë aktive nga përdoruesi për të.

Preferencat e privatësisë

Duhet të theksohet se sapo të përdorni ndonjë nga aplikacionet që përdorin vendndodhjen, do të shihni se duke klikuar në shigjetën e vogël që shfaqet, siç e kemi shpjeguar tashmë, do të shfaqet një drop-down në të cilin do të jeni në gjendje të shtypë për të hapur drejtpërdrejt panelin e preferencave të privatësisë.

Preferencat e privatësisë së FLECHITA

Më shumë informacion - Apple blen HopStop, një tjetër kompani gjeo-lokacioni


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.