Gjeni IP-në e të gjitha pajisjeve të lidhura në rrjetin tonë lokal

Komanda Ping

Possibleshtë e mundur që në ndonjë rast të keni dashur të dini IP e një pajisjeje të lidhur në rrjet, ose ndoshta thjesht merrni një listë të të gjithë stacioneve të lidhura për të parë për shembull nëse ka ndonjë ndërhyrës. Ka disa mënyra për ta bërë atë, të tilla si shikimi në router, por pa dyshim që më e shpejta është duke ekzekutuar një komandë në OS X Terminal.

Komandat e përparuara

Faleminderit Fuqia UNIX dhe nga dobia e adresës së transmetimit të nënrrjetit tonë, ne mund të marrim një komandë me të cilën do të marrim listën e stacioneve të lidhura pothuajse menjëherë. Komanda bën një kërkesë që të gjitha pajisjet e rrjetit të përgjigjen duke pinging, për të filtruar më vonë informacionin (grep) dhe për ta shfaqur atë më qartë dhe thjesht, siç mund ta shihni në screenshot.

Komanda në fjalë është si më poshtë:

ping -c 3 192.168.1.255 | grep 'bajt nga' | awk '{shtyp $ 4}' | lloj | uniq

Gjithmonë duke supozuar se rrjeti juaj është 192.168.1.X. Nëse rrjeti juaj është 192.168.0.X ose një modifikim tjetër, duhet të ndryshoni komandën për ta bërë atë të funksionojë, siç është logjike.

Nuk është diçka që do ta përdorni cdo dite ose një program tjetër që ju kursen jetën, por mbase diku ju duhet (posaçërisht nëse përdorni DHCP) dhe atëherë do të jetë mirë.

Më shumë informacion - Çfarë të bëni nëse Mac juaj nuk përdor shpejtësinë maksimale WiFi


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael Izquierdo Lopez dijo

  Nuk funksionon, më jep një gabim "grep: from ': Asnjë skedar apo direktori e tillë"
  Cfare po bej gabim

 2.   Antonio Martin Lopez dijo

  Ju nuk keni bërë asgjë të gabuar, vetëm komanda siç është shkruar nuk funksionon.

 3.   asdf dijo

  Ndryshoni vlerësimet në vlerësime të vetme

 4.   Jose Higuera dijo

  Përshëndetje, nëse komanda më shërbeu, shumë faleminderit!

  ping -c 3 10.0.1.255 | grep 'bajt nga' | awk '{shtyp $ 4}' | lloj | uniq

 5.   Facundo dijo

  Komanda:

  harpë

  Bën të njëjtën gjë.
  Përshëndetje.