Çaktivizoni opsionin: Hapni skedarët "e sigurt" nga shfletuesi Safari

safari-wwdc

Personalisht, mund të them se jam shumë i kënaqur me mënyrën se si funksionon Safari në OS X dhe për momentin nuk po përdor një shfletues tjetër në Mac-in tim sepse Apple vendas më ofron gjithçka që më duhet dhe funksionon shumë mirë. Por unë gjithashtu kam të instaluar ndarjen time Windows dhe unë mund ta them atë Safari për Windows nuk është aq i mirë ose thjesht që Apple nuk kujdeset shumë për funksionimin dhe optimizmin e saj në sistemin operativ të konkurrencës. Kjo është arsyeja pse unë ndalova së përdoruri atë për një kohë për të kaluar në Google Chrome kur isha duke ekzekutuar me Windows dhe tani pas një kohe po përdor përsëri Safari me disa funksione të shfletuesit të çaktivizuar për një rrjedhshmëri më të madhe të shfletuesit dhe që ne do të shohim në më shumë postime nëse ju intereson

Një nga këto funksione që mund të ndikojë në mënyrën se si funksionon Safari për Windows është opsioni "Hapni skedarët "e sigurt" kur shkarkoni"Dhe sot do të shohim se çaktivizimi i këtij opsioni nga preferencat e shfletuesit do të funksionojë më rrjedhshëm dhe në këtë mënyrë kur shkarkojmë një lloj skedari, video, muzikë ose dokumente të kompresuara, shfletuesi nuk do t'i dekompresojë ato automatikisht. Ky opsion i çaktivizuar shkarkon pak shfletuesin dhe i lejon përdoruesit të shijojë një përvojë më të mirë të përdoruesit në rast problemesh.

Ne hapim shfletuesin dhe hyjmë në meny preferencat. Pasi menuja është e hapur ne hapim skedën e parë i përgjithshëm dhe ne shikojmë në pjesën e poshtme ku mund të shohim opsionin "Hapni skedarët" e sigurt kur shkarkoni "dhe zgjidhni atë.

ekspeditë gjuetine

Tani sa herë që kryeni një shkarkim të ndonjë skedari që është i ngjeshur, ai nuk do të çkompresohet automatikisht dhe ne do të jemi përdoruesit që do ta bëjmë atë manualisht kur të duam.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.