Si të çaktivizoni sugjerimet e bazuara në vendndodhje në Mac me macOS Sierra

Si të ndryshoni Vendndodhjen në vetëm kur aplikacioni është në përdorim

Ashtu si në iPhone ose iPad, Mac-u ynë gjithashtu mund të përdorë vendndodhjen tonë për të sugjeruar disa rezultate ose të tjera në Spotlight, Safari, Siri, Maps ... Për shembull, nëse po kërkojmë një kafene në Mac-në tonë në Spotlight, nëse kemi vendndodhja e aktivizuar, do të shfaqen rezultatet më të afërta me vendndodhjen tonë. Siç mund ta shohim, operacioni është saktësisht i njëjtë si me pajisjet mobile të prodhuara nga Apple. Aktivizimi i vendndodhjes është i dobishëm për shumë arsye pasi ato na shmangin neve shkruani më shumë terma kërkimi kur gjeni një biznes, krijimin, llogaritjen e një rruge me Apple Maps ...

Por jo të gjithë përdoruesit janë të gatshëm të ndajnë vendndodhjen e tyre me Mac, megjithëse është shumë i dobishëm, veçanërisht nëse vidhet përmes Find my Mac. Për të gjithë ata përdorues që nuk duan të ndajnë vendndodhjen më poshtë, ne ju tregojmë se si Ne mund ta çaktivizojmë atë në mënyrë që në kërkimet e ardhshme rezultatet e ofruara nga shërbimet e ndryshme të Apple të mos bazohen në pozicionin tonë.

Para së gjithash, mbani në mend se ky funksion është i disponueshëm vetëm nga macOS versioni 10.12, edhe pse edhe në versionet e mëparshme është në dispozicion por me një emër tjetër.

Çaktivizoni sugjerimet e vendndodhjes në Mac-in tonë

çaktivizo-sugjerimet-bazuar-në-vendndodhje-macos-sierra

 • Ne shkojmë në menunë Apple  dhe klikojmë mbi Preferencat e sistemit.
 • Tani kliko në Siguria dhe Privatësia.
 • brenda intimitet klikoni në dry, për të identifikuar veten dhe për të bërë ndryshime në sistem.
 • Klikoni mbi Vend, e vendosur në menunë anësore.
 • Në pjesën e të drejtave ne shkojmë Shërbimet e Sistemit> Detajet.
 • Kutia e parë Sugjerime bazuar në vendndodhjen Theshtë ai që duhet ta çaktivizojmë.

Nëse e bëjmë duke përdorur një version para 10.12 ne duhet të çaktivizojmë kutinë Safari dhe Spotlight Suggestions.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.