Aksionet e Apple hyjnë zyrtarisht në një prirje rënëse

Që nga muaji i fundit, Apple vlen 20% më pak. Gone është kompania një miliard dollarëshe me rënien në javët e fundit, jo vetëm Apple, por i gjithë sektori i teknologjisë, madje duke prekur kompanitë që prodhojnë përbërësit.

Kur çmimi i një aksioni bie më shumë se 20% mbi çmimin maksimal të 12 muajve të fundit, dihet në zhargonin e bursës që trendi i kësaj vlere është bearish. Kjo do të thotë që çmimi i Apple ka më shumë të ngjarë të vazhdojë të bjerë, të paktën për disa javët e ardhshme. 

Siç thamë, ne nuk po flasim vetëm për Apple. Pjesa tjetër e kompanive të teknologjisë po sillen në mënyrë të ngjashme, për këtë mund të shohim shembuj të Facebook, Apple, Amazon, Netflix ose Google:

Investitorët e teknologjisë rifilluan shitjen e aksioneve të FAANG me kapak të madh, me të pesë gjigantët e teknologjisë që panë rënie prej 20% ose më shumë, të mjaftueshme për t'i shtyrë ata në territorin e tregut të ariut.

Aksionet e Alphabet u mbyllën të hënën me 1,020 dollarë për aksion, duke shënuar një rënie prej 20% nga vlera më e lartë e të gjitha kohërave prej 1,273.84 $ për aksion në fund të korrikut. Aksionet e Apple janë poshtë 20,3% nga vlera e tyre e lartë në 3 tetor, ndërsa Amazon ka humbur 26,3% të vlerës së tyre që nga fillimi i shtatorit. Netflix ka rënë 36,1% që nga kulmi në fund të qershorit, ndërsa aksionet e Facebook kanë rënë 38,8% që nga fundi i korrikut.

Muajin e kaluar, parashikimet zhgënjyese nga Apple, Amazon dhe Facebook nxitën një shitje që vazhdon këtë javë. Apple ra 4% të hënën pasi Wall Street Journal raportoi se kompania shkurtoi porositë e furnizuesve për të tre modelet e iPhone të zbuluara në shtator.

Analistët vërtetojnë me vlerësimet e tyre të synuara të çmimeve. Në rastin e Apple, analisti i tregut Goldman Sachs përcakton si një çmim të synuar çmimin aktual të Dollarit amerikan 182. Të tjerët, nga ana tjetër, po hedhin bast për një periudhë afatgjatë me veprime teknologjike, sepse në planin afatgjatë, rezultatet do ta drejtojnë veprimin përsëri. Ky është rasti i Kërkimit të Alfa:

Duke qenë se kompania është akoma në rritje me 15% në vit, shumë investitorë janë kuptueshëm të hutuar nëse aksioni është apo jo një blerje e fortë me çmimet e sotme, ose ndoshta pritet të bjerë më tej.

Lajmet e javëve të fundit në lidhje me nuk ofrojnë më numrin e iPhone të shitur, drita e alarmit është ndezur më shumë nëse është e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.