Aplikacione thelbësore nëse dëshironi një ndryshim në Mac

IKONA E NTHNVE SWITCHER

Nëse keni blerë një Mac për t'ia dhënë nënës suaj sot së bashku me një tufë lulesh të mirë me lule dhe doni t'i kurseni asaj tronditjen e kalimit nga PC në Mac, ne ju prezantojmë një seri të "Aplikacione" thelbësore në mënyrë që ndryshimi të mos duket aq traumatik.

Të gjithë përdoruesit e Mac, shumica dërrmuese, kanë përdorur më parë Windows Dhe ata kanë kaluar situatën e mësimit me sistemin e ri operativ dhe mënyrën e re të punës. Sigurisht, një gjë që nëse përsëritet në të gjithë ata përdorues është se ata kurrë nuk do të kthehen në sistemin operativ të mëparshëm pasi të kenë përjetuar përvojën e përdoruesit të Mac OSX.

Këtu është një listë e aplikacioneve që do ta ndihmojnë nënën tuaj të shijojë kompjuterin e saj të ri.

 • Zyra Libre: Mac OSX ka një redaktues teksti, fletëllogaritëse dhe prezantime, të cilat ju lejojnë të bëni skedarë të pajtueshëm me skedarët Microsoft. Këto janë Faqet, Numrat dhe Keynotes. Nëse hyni në App Store Mac do të shihni se këto programe janë paguar. Sidoqoftë, ekzistojnë versione falas si për PC ashtu edhe për Mac Zyra e Hapur dhe Zyra Libre. Nëse zgjidhni këtë mundësi të fundit, do të duhet të shkarkoni shtrirjen e gjuhës në mënyrë që të kemi menutë në Spanjisht.
 • Menyja e Klipit: Kjo pajisje është e nevojshme në fillim për disa përdorues. Isshtë një vegël që na lejon të bëjmë cmd + c, cmd + x dhe cmd + v (nëse vini nga PC mos harroni se ctrl zëvendësohet pothuajse në të gjitha shkurtesat e të gjitha aplikacioneve nga cmd).

SWITCHER APLIKIMET E DOBISHME 2

 • uTorrent: Klient shumë i lehtë dhe i thjeshtë i shkarkimit të skedarit torrent.
 • AppZapper: Për të hequr aplikacionet nga sistemi, përdoruesit e rinj tentojnë të dërgojnë ikonën e aplikacionit në koshin e plehrave, por a jeni i sigurt që të gjithë skedarët e konfigurimit që aplikacioni ka kopjuar në kompjuterin tuaj janë hequr me këtë veprim? Për këtë ne kemi AppZapper, një çinstalues ​​që pastron plotësisht gjurmët e aplikacionit. Duhet të theksohet se paguhet, prandaj rekomandojmë një ekuivalent dhe falas, është AppCleaner.

APLIKACIONE TEF DOBISHME T SW SWITER

 

 • TotalFinder: Isshtë një shtesë për "Finder" që na lejon të hapim disa skeda brenda së njëjtës dritare Finder, hyrjen në Finder me shkurtore tastiere, ndër përmirësime të tjera. Isshtë paguar.
 • Unarkiver: Falas dhe ju lejon të dekompresoni çdo lloj skedari të kompresuar.
 • CleanMyMac2: Isshtë një aplikacion shumë i plotë që na lejon të eliminojmë të gjithë përmbajtjen e panevojshme nga disku ynë i ngurtë. Në një spastrim të parë, mund të lironi një hapësirë ​​të madhe, thjesht duke fshirë gjuhët e papërdorura nga sistemi operativ. Ai gjithashtu vepron si një çinstalues ​​për aplikacionet (si AppZapper) dhe cakton fshirjet nga koshi. E keqja është se paguhet, por rekomandohet shumë.
 • VLC: Video player që mbështet pothuajse të gjitha formatet.
 • Perian: QuickTime është një luajtës video i shkëlqyeshëm për Mac OS X, i mbushur me funksione dhe shërbime që kënaqin më të kërkuarit, megjithëse nuk ka kodekë për të parë në përputhje me formatet e videos. Për fat të mirë ka Perian. Perian është një bateri e kodekëve audio dhe video që do ta bëjnë QuickTime të luajë çdo video dhe këngë pa u bërë i çrregullt. Perian vështirë se kërkon konfigurim dhe sa më shpejt që ta keni në Mac OS X asnjë video nuk do t'i rezistojë QuickTime.

SWITCHER APLIKIMET E DOBISHME 3

 

Sigurisht, përfundojeni këtë postim duke uruar të gjitha nënat për këtë ditë dhe veçanërisht Paquita, një grua që ka qenë gjithmonë dobësia ime. Urime mamaja!

Më shumë informacion - Çinstaloni programe ose aplikacione në Mac tuaj

Burimi - Mac fillestar


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.