Apple lëshon pamjen paraprake të teknologjisë 150

Safari Teknologjia Pamjeje

Pothuajse pesëmbëdhjetë ditë pas nisjes së version 149 Dhe duke përkuar, këtë herë, me lançimin e një macOS beta të re, kompania amerikane lëshon një version të ri të shfletuesit të saj të internetit për testim. Apple lëshon pamjen paraprake të teknologjisë 150. Me këtë rast nuk duket se janë përfshirë shumë veçori të reja, por bëhet fjalë për prezantimin e rregullimeve të gabimeve dhe përmirësimet e performancës.

Safari është shfletuesi i paracaktuar për pajisjet Apple dhe megjithëse kjo nuk do të thotë që ne duhet ta përdorim atë, duhet të dimë se është një version që përfshin të gjitha veçoritë e reja që janë testuar më parë. Se terrenet e testimit është Safari Technology Preview dhe tani është lëshuar versioni i tij 150 për zhvilluesit. Në mënyrë që ata të mund të testojnë risitë që janë theksuar në beta e re e macOS Ventura ose në versionin beta të katërt të iOS 16.

Mesa duket, sipas studimeve të kryera, në këtë version të ri duket se nuk janë përfshirë veçori të reja. Po përmirësime të performancës dhe rregullime të gabimeve. Së bashku, ky version prek Web Inspector, CSS, Shadow DOM, JavaScript, Web Animations, Web Share, WebAuthn, Web API, Rendering dhe Accessibility.

Ju mund të konsultoni më në detaje gjithçka që është korrigjuar dhe përmirësuar në Faqja zyrtare e Apple të destinuara për zhvilluesit dhe veçanërisht për Safari Technology Preview. Mund të kujtojmë vetëm se versioni aktual i Safari Technology Preview, 150, bazohet në përditësimin e Safari 16 dhe përfshin veçori që vijnë me macOS Ventura. Mbështetja e shtuar për tekstin e drejtpërdrejtë në video dhe imazhe, teknologjitë e reja të uebit, çelësat e hyrjes në ueb push, shtesat e përmirësuara të uebit Safari dhe më shumë.

Ju tashmë e dini se ky shfletues testues është i destinuar për zhvilluesit por mund të ekzekutohet paralelisht me versionin përfundimtar të Safari. Gjithashtu, asnjë llogari zhvilluesi nuk kërkohet për instalim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.