Apple do të mundësojë vërtetimin me dy faktorë nëse instaloni MacOS High Sierra beta

macOS Lartë Sierra Të hënën e kaluar, 5 qershor, Apple prezantoi sistemin e saj të ri operativ për Mac, me emrin MacOS High Sierra, i cili do të dalë në treg vjeshtën e ardhshme. Kompania e mollës së kafshuar na ka mësuar të na tregojë lajmin e madh, por për një periudhë kohe dhe me synimin për të vazhduar të krijojë pritshmëri, gjithmonë lini detaje që do t'i zbulojmë me betat e ndryshme të MacOS High Sierra. Herë të tjera, ne jemi përdoruesit që i zbulojmë dhe i ndajmë ato. Në këtë rast, nuk është një tipar i ri, por një tipar që do të jetë i detyrueshëm sapo të instaloni versionin beta. 

Nëse Apple ID-ja juaj është regjistruar më parë në programin e zhvilluesit Apple ose në qasjen në beta-të publike, ju ndoshta keni marrë emailin e mëposhtëm.

Në të bëhet e ditur se Apple automatikisht do të aktivizojë vërtetimin me dy faktorë për ju, nëse vendosni të instaloni ndonjë prej betave publike të MacOS High Sierra gjatë kësaj vere.

Me sa duket për Për arsye sigurie, Apple dëshiron që të gjithë përdoruesit aktivë të përdorin verifikimin me dy hapa. Measureshtë një masë e mirë, sepse në një botë kaq të lidhur, na komprometon të gjithëve, sepse nëse dikush hyn në një përdorues të Apple, ata marrin informacionin që kanë ruajtur: kontaktet, postën elektronike, numrat e telefonit, domethënë informacionin e ndjeshëm secili prej kontaktet tuaja.

Veryshtë shumë e lehtë të punosh me të. Për ta bërë këtë, së pari duhet të regjistroni të paktën pajisjet Apple që përdorni më shpesh. Kur futni Apple ID dhe fjalëkalimin tuaj, ai ju tregon se cilat pajisje janë në dispozicion. Zgjidhni atë që keni më shumë për të dorëzuar dhe shtypni fjalëkalimin. Kjo nuk është aspak e komplikuar, dhe veprimi zhvillohet menjëherë. Thjesht duhet të kontrolloni gjashtë shifra që janë dërguar në pajisje në fjalë. Aq e thjeshtë sa ajo.

Së fundmi, nëse jeni kurioz dhe keni kohë dhe doni të instaloni beta publike të MacOs High Sierra këtë verë, unë rekomandoj artikull nga partneri ynë Jordi se si ta bëjmë atë. Sigurisht, me kujdes dhe kurrë në sistemin tuaj kryesor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.