Apple shpjegon pse po "pastron" App Store

Mac App Store

Të gjithëve na ka ndodhur më shumë se një herë. Ju filloni të grumbulloni skedarë në hard disk derisa një ditë të lodheni dhe të vendosni pastrimi. Ose manualisht, duke verifikuar se cilat skedarë duhet të fshini, ose automatikisht, dhe me një goditje të stilolapsit ju e lini hard diskun pa skedarë të vjetëruar.

Dhe kjo është ajo që Apple po bën. Disa javë më parë, dikush në Cupertino u zgjua në mëngjes dhe vendosi se ishte lodhur duke parë kaq shumë mijëra aplikacione në ueb. App Store, dhe kontrolloni që disa prej tyre janë shumë të vjetra që askush nuk i shkarkon. Epo, hala, të gjithë ata, në koshin e plehrave.

Javën e kaluar ne mund të shihnim tashmë se disa zhvillues ishin duke fshirë aplikacionet tuaja dhe lojëra të vjetra nga App Store. Sot, në faqen e internetit të Apple për zhvilluesit, kompania ka konfirmuar atë që po ndodh. Çdo aplikacion që nuk është përditësuar në tre vitet e fundit dhe që nuk shkarkohet shumë shpesh do të hiqet nga App Store, përveç nëse zhvilluesi i aplikacionit e përditëson atë brenda një periudhe të shkurtër kohore.

Si pjesë e Programit të Përmirësimit të App Store, zhvilluesit e aplikacioneve që nuk janë përditësuar në tre vitet e fundit dhe që nuk plotësojnë një numër minimal shkarkimesh, ata marrin një email nga Apple që i njofton se aplikacioni i tyre është identifikuar për heqje të mundshme nga App Store.

Apple fillimisht u dha zhvilluesve 30 ditë për të lëshuar një përditësim të aplikacionit "të shënuar të vjetëruar" në mënyrë që ta mbanin atë në dyqanin e aplikacioneve Apple. Kompania ka pranuar se ndoshta ato 30 ditë nuk janë të mjaftueshme për ta bërë këtë dhe ka vendosur ta zgjasë atë Ditë 90.

Apple ka vendosur të "pastrojë" App Store-in e saj. Sigurisht, ka disa aplikacione që nuk janë përditësuar prej vitesh dhe ka shumë të ngjarë që të mos funksionojnë më me IOS, iPadOS y MacOS aktuale. Epo, të gjitha këto, ose janë përditësuar, ose do të eliminohen. Një vendim i mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.