Firefox 64 do të na sjellë funksione të reja kur bëhet fjalë për menaxhimin e skedave

Likelyshtë e mundshme që nëse përdorni Mac, Safari është shfletuesi që përdorni zakonisht për të hyrë në internet, veçanërisht nëse keni edhe iPhone, falë sinkronizimit të faqeshënuesve, të preferuarave, historisë ... Itshtë gjithashtu e mundshme që të përdorni Chrome, i cili na ofron të njëjtat funksione, por me një konsum shumë më të lartë të burimeve.

Firefox, shfletuesi i tretë në diskutim brenda ekosistemit Mac, është një opsion i shkëlqyeshëm që shumë duhet të marrin në konsideratë, nëse nuk ju pëlqen Safari dhe jeni të lodhur nga Chrome. Që kur Mozilla nisi versionin Quantum, Firefox është përmirësuar shumë jo vetëm në performancën dhe konsumin e burimeve, por edhe në aspektin e funksioneve. Versioni tjetër, numri 64, do të na sjellë edhe më shumë.

Risia kryesore që na ofron Firefox 64 gjendet në menaxhimin e skedave, një menaxhim që do të na lejojë të zgjedhim shumë skeda të bëjmë gjithçka që duam me ta, qofshin lëvizja e tyre, shtimi i tyre në faqeshënues, heshtja e tyre, rregullimi i tyre në shiritin e sipërm të shfletuesit ...

Përveç kësaj, ajo gjithashtu do të na lejojë hiqni shtojcat që e kemi instaluar direkt nga shiriti i sipërm i menusë, nga ku mund t'i qasemi për t'i aktivizuar ose çaktivizuar. Lëshimi i këtij azhurnimi të ri është planifikuar për në mes të dhjetorit.

Fondacioni Mozilla, nën të cilin ndodhen edhe shfletuesi Firefox dhe shërbimi Pocket i lexuar më vonë, ka lindur me qëllim të sigurimit të privatësisë sonë dhe me çdo version të ri ata e tregojnë atë. Në muajt e ardhshëm, ata do të lëshojnë një azhurnim të ri për pajisjet mobile që do të kenë një funksion të aktivizuar në mënyrë të paracaktuar që do të parandalojë përdoruesit të gjurmohen gjatë shfletimit të Internetit.

Falë këtij funksioni të ri, ne do të shmangim ndjenjën e vëzhguar sa herë që bëjmë një kërkim në Internet, dhe faqet e internetit që vizitojmë më vonë, fillojnë të na shfaqin reklama në lidhje me të, një tipar që Safari gjithashtu e përfshin brenda vendit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.