Google përmirëson shfletuesin e tij për Mac-in tonë

Google Chrome

Edhe pse Apple ka shfletuesin e vet të krijuar në imazhin dhe ngjashmërinë e secilës prej pajisjeve në të cilat është përfshirë si bazë, ne e dimë që ka opsione të tjera në treg. Një prej tyre është ai i Google dhe Chrome është një nga shfletuesit më të përdorur, veçanërisht duke marrë parasysh shtesat e tij që janë gjithmonë të dobishme pavarësisht sistemit operativ në të cilin përdoren. Sidoqoftë, nëse flasim për macOS, duhet të dimë se Chrome është një shfletues që përdor më shumë burime sesa Safari, por Google dëshiron ta rregullojë atë me përmirësimet e sapo shtuara. 

Google aktualisht është duke testuar versionin Chrome 108 që përfshin disa veçori të reja shumë interesante. Ai dëshiron të shtojë dhe po teston dy mënyra të reja. Mënyrat e kursimit të kujtesës dhe Ruajtes energjie për të përmirësuar performancën e shfletuesit dhe për të zgjatur jetën e baterisë, respektivisht.

Nëse shkojmë në seksionin e konfigurimit, gjejmë një menu të re të quajtur "Performanca" në shiritin anësor. Aty mund të gjejmë rrugën Kursuesi i memories se ajo që do të bëjë do të jetë "lironi memorien e skedave joaktive". Kjo përdoret për t'i bërë faqet e internetit aktive të kenë një përvojë sa më të qetë që të jetë e mundur dhe nga ana tjetër aplikacionet e tjera që funksionojnë marrin më shumë burime kompjuterike.

Nëse shikojmë me vëmendje, kur ky funksion është aktiv në shiritin e adresave, në të djathtë, Chrome përfshin një ikonë të telefonimit të shpejtë. Në çdo kohë do të dimë se sa KB memorie janë liruar për skedat e tjera. Në këtë mënyrë është e mundur të arrihet përdorni 30% më pak burime memorie kur shfletuesi po funksionon. Të paktën kështu thotë Google. Google rekomandon përdorimin e "Kursyesit të kujtesës" për "të mbajtur skedat aktive të videove dhe lojërave të funksionojnë pa probleme".

Mënyra tjetër, Energy Saver, synon të Ulni konsumin e energjisë dhe zgjasni jetën e baterisë. Shfletuesi Chrome e bën këtë duke kufizuar aktivitetin e sfondit dhe shpejtësinë e kapjes së imazhit. Efektet vizuale të tilla si animacionet, lëvizja e qetë dhe shpejtësia e kuadrove video janë gjithashtu të reduktuara. Ne do të dimë që modaliteti aktivizohet kur shohim një ikonë fletë në të djathtë. Mund të aktivizohet manualisht ose automatikisht kur bateria ka mbetur më pak se 20% në Mac ose vazhdimisht kur nuk është e lidhur në rrjet.

Përditësimi po vjen gradualisht në Mac dhe sisteme të tjera operative. Durim në rast se nuk ka ardhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.