Jony Ive flet për Apple Park dhe parashikimet për Apple Car

Jony Ive, është një pjesë e rëndësishme e strukturës së Apple. Projektimi i shumë produkteve dhe shërbimeve kanë kaluar nëpër duart e tij. Ashtë një person shumë me ndikim brenda organizatës Dhe sa herë që ai flet për shtypin, ai lë ndonjë ekskluzive ose mënyrë për të parë lajmet.

Këtë herë ai drekoi me të Nicholas Foulkes, gazetar i Financial Times. Ai dërgoi me Foulkes një larmi të madhe temash nga bota e teknologjisë dhe çështjeve aktuale dhe midis tyre Apple Watch, jeta në Apple Park, dhe si një moment kryesor, përshtypja e tij spektakolare e Makinë Apple. 

Dhe e vërteta është, ekipi i tij ishte një nga të fundit që u transferua në Apple Park. Pavarësisht nga një arsye e pashpjegueshme, ky transferim ishte planifikuar që nga fillimi, sipas Ive. Ai pretendon se transferimi i 9.000 njerëzve nuk është një detyrë e lehtë.

Nuk ishte vonë, gjithmonë ishte programuar që të ishte kështu. Kur lëviz 9.000 njerëz, nuk e bën atë brenda një dite. Ne jemi një nga grupet e fundit. Isshtë një ngjarje e rëndësishme dhe domethënëse, sepse nënkuptonte largimin nga një studio që ka dekada histori, ku ne krijuam dhe ndërtuam prototipet e para. Kjo është studio që unë u ktheva ditën kur Steve vdiq. Dhe është vendi ku zbuluam iPhone dhe iPod.

Nga ana tjetër, jo gjithçka është negative në një lëvizje, pasi lejon kanë të bëjnë me fusha të tjera të ndryshme të ndërmarrjes, e cila ushqen krijimtarinë dhe të mësuarit.

Zhvendosja në Apple Park përfaqëson bashkimin, më në fund, të këtyre fushave të ndryshme të përvojës krijuese, të cilat janë tepër të ndryshme. Jam shumë i sigurt se kjo nuk ka ndodhur kurrë më parë, që nga krijimi i stilistëve industrial përkrah stilistëve, përkrah prototipistëve, përkrah ekspertëve haptikë. Ekspertët më të mirë haptikë në botë janë ulur pranë një grupi djemsh që kanë një doktoraturë në shkencën e materialeve.

Nga ana tjetër, ai përparoi atë që mund të Apple Car. Unë e kam parë atë në këtë moment si një sfidë, si marrëdhënia që ekziston në krijimin e një produkti të ri.

Ne eksplorojmë kaq shumë mendime të ndryshme dhe kaq shumë teknologji të ndryshme, për produktet ose shërbimet. Disa kompani përdorin faktin se po eksplorojnë shumë ide të ndryshme si një mjet për marrëdhëniet me publikun, por ne nuk e bëjmë. Nëse vërtet jeni duke punuar për diçka, është më mirë të punoni për të dhe të merreni me problemet dhe sfidat që lidhen me të, sesa të flisni për të. Kapitali ynë, kapitali ynë, janë idetë tona dhe teknologjitë që po zhvillojmë. Shtë e rëndësishme që, për aq kohë sa është e mundur, të mbetet e jona, të përpiqemi ta shtyjmë atë pikë, e cila do të jetë kur të kopjohen, gjë që sugjeron historia.

Më në fund, ai foli për të Apple Rights Watch, jo më aq sa një orë inteligjente, por si një produkt shumë i fuqishëm:

Jo, mendoj se ky është një produkt shumë i fuqishëm, me një gamë shumë të sofistikuar të sensorëve, i cili është i lidhur në dore. Kjo nuk është as shumë përshkruese dhe as shumë e dobishme. Ju dhe unë ndajmë të njëjtën perspektivë dhe kemi pasur të njëjtën sfidë me produktin që ne e quajmë iPhone. Shtë e qartë, aftësitë e iPhone shtrihen përtej funksionit të asaj që ne tradicionalisht do ta quanim një telefon.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.