Kandidati për lëshimin e versionit të dytë të macOS Monterey 12.1 i lëshuar për zhvilluesit

macOS Monterey

E cila konsiderohet si pjesa e dytë e Kandidati i lëshimit të MacOS Monterey 12.1 Është lëshuar nga Apple për zhvilluesit për qëllime testimi. Kjo pjesë e dytë publikohet disa ditë pas pjesës së parë dhe një muaj më vonë se lansimi zyrtar i sistemit operativ. Apple nuk ndalet së punuari në përmirësimin e sistemeve operative të pajisjeve të ndryshme të saj dhe veçanërisht Mac-ëve.

Në rast se anglicizmat ju duken si kineze, mund të themi se versionet Release Candidate janë ato që janë pothuajse gati për t'u nxjerrë si version zyrtar. Kjo do të thotë, nuk duhet të përmbajë shumë gabime. Kjo do të thotë se jemi pothuajse në portat e versionit të përgatitur për të gjithë publikun.

Zhvilluesit e regjistruar mund ta shkarkojnë Profili i macOS Monterey 12.1 beta përmes Apple Developer Center. Pasi të instalohet, versioni beta do të jetë i disponueshëm përmes mekanizmit të përditësimit të softuerit në Preferencat e Sistemit.

Mos harroni se macOS Monterey 12.1 ka Share Play në Mac për herë të parë. Ky është një veçori e re që është krijuar për t'ju lejuar të shikoni TV, të dëgjoni muzikë dhe të luani lojëra me miqtë dhe familjen përmes FaceTime. Apple e zhvilloi këtë veçori për të punuar me opsionet e aplikacioneve të palës së parë si Apple TV, Apple Fitness + dhe Apple Music. Megjithatë, nuk ka harruar aplikimet e treta. Kjo është arsyeja pse ekziston një API për zhvilluesit dhe me të, aplikacionet e palëve të treta mund të përdorin gjithashtu veçoritë e SharePlay FaceTime.

Tani, duhet t'ju kujtojmë se edhe nëse është një version pothuajse i përsosur, është menduar vetëm për zhvilluesit. Kjo do të thotë që nëse nuk jeni, nuk do të jeni në gjendje të shkarkoni përditësimin dhe nëse sapo jeni bashkuar me programin, mendoj se është gjithmonë mirë të thuhet se beta-të janë pikërisht ai, një projekt në testim. Kjo do të thotë, mund të ketë gabime dhe për këtë arsye nuk duhet të instalohet në pajisjet kryesore dhe gjithmonë të bëjë kopje rezervë paraprakisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.