Microsoft njofton disponueshmërinë për herë të parë të .NET Core për Mac

neto-mikrososft

Dje djemtë nga Redmond njoftuan me shumë bujë në ngjarjen Build 2015 të mbajtur në Moskone Center, San Francisco, një risi interesante për zhvilluesit që punojnë me Linux dhe platformat Mac. Publikimi i plotë i pamjes paraprake .NET Core e cila tani është në dispozicion për shkarkim, duke përmbushur premtimin e Microsoft për të zgjeruar platformën .NET në platforma të tjera.

Përveç kësaj u njoftua gjithashtu se Visual Studio Code për Windows, OS X dhe Linux bëhet falas. Ky redaktues kodi Nuk është i njëjtë me versionin e plotë të Visual Studio, është një version më i lehtë por mbulon të tre platformat, Visual Studio do të vazhdojë të jetë një mjet ekskluziv për përdoruesit e Windows, por është padyshim një avantazh tjetër i rëndësishëm për zhvilluesit. 

Duket se është koha për lajme interesante në Microsoft që mbështesin platforma të tjera dhe kontribuojnë pak më shumë për komunitetin me burim të hapur përmes kontributeve të tyre. Versioni .NET Core është tani i disponueshëm dhe nëse jeni të interesuar ta shkarkoni atë mund ta bëni tani nga Github. Ndryshimet në Microsoft duket të jenë të bollshme dhe është se atyre të Redmond u duhet më shumë se kurrë për të mbuluar më shumë treg dhe për t'u ofruar më shumë liri zhvilluesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.