Platforma e lojrave streaming Amazon e Luna fillon më 21 qershor

Hënë

Duket se e tashmja dhe e ardhmja e argëtimit tonë dixhital kalon nëpër të famshmet «me kullim« Së pari ai hyri për muzikë. Teknikisht më e lehtë për të filluar me të. Filloi Spotify vite më parë, dhe pasuan ato në vijim. Suksesi ishte spektakolar. Shumica e muzikës që dëgjohet sot në të gjithë botën po transmetohet.

Dhe pas saj, video. Nuk ka nevojë të shpjegojmë suksesin e Netflix dhe të gjitha platformat video streaming që ekzistojnë sot, dhe që na kanë shpërqendruar aq shumë në këto muaj pandemie. Dhe tani video lojërat po transmetohen gjithashtu. Tashmë ekzistojnë disa platforma që po shfaqen. Luna e Amazon fillon më 21 qershor, e pajtueshme me Mac, iPhone dhe iPad. Edhe pse Apple do

Amazon do të hapë aksesin promovues në platformën e saj të re të lojërave streaming të quajtur Hënë më 21 dhe 22 qershor, gjë që do të lejojë cilindo që ka një llogari në Amazon Prime të provojë shërbimin e ri që gjiganti i shitjeve në internet do të na ofrojë.

Klientët e Amazon do të jenë në gjendje të marrin një provë falas shtatë ditore për Luna në Dita e Amazon Prime, 21 dhe 22 qershor. Megjithëse vetë oferta është e kufizuar në kohë, përdoruesit mund të zgjedhin t'i mbajnë pajtimet e tyre aktive pas përfundimit të provës. Më parë, hyrja në Luna ishte me ftesë vetëm në pajisjet Amazon Fire TV.

Tani e tutje, platforma është e hapur për pothuajse çdo pajisje me qasje të mirë në internet. Luna do të jetë në dispozicion për MacOS, Windows, Fire TV, si dhe në pajisjet mobile si p.sh. iPhone, iPad dhe Android përmes shfletuesit të internetit.

Amazon ka ndjekur hapat e Microsoft

Amazon ka ndjekur gjurmët e microsoft duke parë problemet që kishte gjiganti Xbox për të qenë në gjendje të kishte një aplikacion për të hyrë në platformën e tij të lojrave xCloud në Apple Store. Microsoft më në fund ka qenë në gjendje të "anashkalojë" bllokadën e vendosur nga Apple, duke e bërë platformën e saj të luajtshme nga kudo shfletuesi i uebit. Dhe Amazon ka shkuar në "rrjedhën e shpejtë".

E paralajmëruar për herë të parë në Shtator 2020, Amazon Luna ndryshon nga shërbimet ekzistuese në cloud si xCloud duke u mbështetur në "kanale" ose pako lojërash, si Ubisoft +. Në atë mënyrë, Luna është më shumë si TV kabllor sesa Netflix. Përdoruesit zgjedhin në cilat "kanale" duan të pajtohen.

Hënë kodër 5,99 Euro në muaj me Access Basic, duke lejuar përdoruesit të kenë qasje në një përzgjedhje të kufizuar të titujve të tillë si "Control", "Metro Exodus" dhe "Grid". Përdoruesit gjithashtu mund të pajtohen në kanalin beta Ubisoft +, i cili ofron qasje në një sërë titujsh nga ai zhvillues për 14,99 € në muaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.