Prodhimi i AirPods do të ndërpritet për shkak të shitjeve më të ulëta

AirPods

Nëse doni të blini disa AirPod tani, ne kemi tre modele në treg. Dy prej tyre janë planifikuar të rinovohen këtë vit. Megjithatë, Apple ka një shqetësim tjetër të përfshirë. Sipas informacionit të ri që përmendet dhe duket se është i saktë, prodhimi i kufjeve do të bjerë për shkak të ulja e shitjeve të tyre.

Nga Nikkei Azi Apple po shkurton prodhimin e saj të planifikuar të kufjeve pa tel AirPods me 25-30% këtë vit. Shitjet e kufjeve vlerësohet të jenë midis 75 dhe 85 milion njësi në këtë vit 2021. Synimet fillestare të prodhimit ishin rreth 110 milion njësi.

Arsyeja nuk është tjetër veç rënies së shitjeve të këtyre kufjeve. Një produkt specifik nuk është themeluar, domethënë, nuk diskutohet nëse "faji" është te AirPods origjinal, Pro ose Max. Ne supozojmë se konkurrenca është tashmë e madhe dhe ato ekzistojnë në treg shumë modele të ngjashme nga markat shumë konkurruese.

Apple shpreson të shesë midis 75 dhe 85 milion njësi deri në vitin 2021, krahasuar me një parashikim të mëparshëm të prodhimit prej 110 milion njësish.

Reduktimi më i rëndësishëm i porosisë është për tremujori i dytë drejt fillimit të tremujorit të tretë. Nivelet e inventarit [në depo] dhe stoku në dyqan për AirPods janë aktualisht të larta dhe kërkesa nuk është aq e fortë sa pritej.

Siç thamë në fillim, dy nga modelet aktuale AirPods janë duke pritur, sipas thashethemeve, të azhurnohet në mes të këtij viti. Supozojmë se kjo mund të rrisin shitjet pak për veçoritë e reja.

Ne tashmë e dimë që Apple nuk jep shifra të shitjeve në raportet e saj, ne do të presim për analistët Ata do të jenë në gjendje të bëjnë një parashikim të shitjeve që keni bërë nga AirPods.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.