Shitjet e MacBook u rritën 94% në tremujorin e parë të këtij viti

MacBook

Në tremujorin e parë të këtij viti Apple ka shitur pothuajse 6 milion MacBooks. Shifrat janë vlerësime, pasi kompania zakonisht nuk jep shumë informacion në lidhje me shitjet e saj, megjithëse ato janë shifra për të treguar.

Padyshim epoka e re e Mac-ve Silici i mollës Ka qenë një sukses për kompaninë. Një bast i rrezikshëm nga Apple, në një periudhë pandemie të plotë globale, por pa dyshim e duhura. Dhe tani, iMac-i i parë shfaqet gjithashtu me një procesor M1. Kohë të mira për Apple, pa dyshim.

Apple ka shitur një vlerësuar 5,7 millones të MacBooks në tremujorin e parë të vitit 2021, bazuar në vlerësimet e reja të shitjeve të laptopëve sot nga Strategy Analytics.

Shifrat përfshijnë shitjet e modeleve MacBook Pro y MacBook Air, duke përjashtuar Mac mini, Mac Pro dhe iMac. Kjo është, vetëm laptopët e kompanisë.

Apple ishte prodhuesi i katërt më i madh i laptopëve në të gjithë botën, duke ndjekur Dell, HP dhe Lenovo, me tre kompanitë që transportuan midis 10 dhe 16 milion laptopë gjatë tremujorit të parë të 2021.

5,7 milion laptopë të shitur nga Apple janë rritur 94 përqind krahasuar me 2,9 milion që faturoi në tremujorin e vitit të kaluar. E gjithë kjo falë rritjes së fortë që vjen nga kërkesa e vazhdueshme e përdoruesve që punojnë ose studiojnë nga shtëpia për shkak të pandemisë dhe pranimit të mirë të përdoruesve për Mac-et e reja me procesor M1.

Pjesa e tregut të Apple për tremujorin ishte 8.4 përqind, krahasuar me 7.8 përqind vitin e kaluar. Lenovo y HP ata vazhdojnë të jenë udhëheqës të tregut, duke shitur një shumëllojshmëri laptopësh që përdorin Windows së bashku me Chromebook, me një rritje të fortë në sektorin e arsimit, kryesisht për shkak të çmimit të tyre.

Shitje të mira falë M1

Shfaq MacBook Air

MacBooks të rinj po presin të dalin së shpejti.

Shitjet totale të laptopëve u rritën 81 përqind nga viti në vit midis të gjithë shitësve kryesorë. mollë Veçanërisht, mund të ketë parë një rritje të ndjeshme, falë lansimit të nëntorit të MacBook Pro M1 13-inç dhe MacBook Air me XNUMX inç.

Apple ka të ngjarë të ruajë rritjen e shitjeve të PC-ve ndërsa përgatitet të prezantojë modele të reja, madje edhe më të fuqishme Apple Silicon më vonë këtë vit. Thashethemet sugjerojnë se ekzistojnë modele të azhurnuara të MacBook Pro 16 inç gati për tu nisur, dhe a iMac M1 më i madh se aktuali 24 inç. Apple pritet gjithashtu të prezantojë një MacBook Air të ri dhe një MacBook Pro të ri, por ato mund të mbërrijnë deri në vitin 2022.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.