Ekskluziviteti më i fundit i Apple Music, albumi i Frank Ocean, është pirateruar 750.000 herë

Frank-Oqean-Bjond-i ngjeshur

Likelyshtë e mundshme që shumë prej jush po arrijnë në pikën e ngopjes që një server ka arritur me temën e Pokémon GO me temën e Apple Music, Spotify, ekskluzive, Muzikë Universale ... në fakt janë pothuajse të gjitha lajmet që ne kanë botuar në të fundit. Nëse jeni të lodhur nga kjo çështje, së pari dua të kërkoj falje, por lajmi që ju them më poshtë ka qenë kurioz për mua, për shkimin e drejtpërdrejtë kundër asaj që mendojnë Apple dhe kompani të tjera muzikore. Trueshtë e vërtetë që këto lloj shërbimesh kanë bërë që pirateria muzikore të bjerë ndjeshëm, pasi që përmes pajisjes tonë mund të aksesojmë të gjithë muzikën që duam në momentin e saktë. Deri më tani gjithçka është e saktë.

Por kur çështja e ekskluziviteteve muzikore të hyjë në veprim, mbase kompania në fjalë, ne do të flasim për Apple Music sepse është shembulli i fundit i asaj për të cilën po flas, mund të gjuajtja dështon. Albumi më i fundit që ai ka publikuar korrespondon me këngëtarin R&B Frank Ocean dhe të quajtur Blonde mbërriti në Apple Music javën e kaluar dhe do të jetë atje vetëm për dy javë. Ideja e Apple ishte që të tërheqë përdorues të rinj për platformën pas këtij lançimi, por sigurisht që kurrë nuk do ta dimë ndikimin në shifra që mund të ketë pasur në Apple Music.

Ajo që dimë është se deri më tani është shkarkuar më shumë se 750.000 herë. Sipas Music Business Worldwide, e specializuar në matjen e të dhënave në internet dhe kryerjen e analizave, thotë se më 25 gusht, 5 ditë pas publikimit të albumit Blonde, ishte shkarkuar 753.849 herë. Ky grup ekskluzivitet tashmë është kontrolluar, me albumin e Kanye West The Life of Pablo, i cili mbërriti ekskluzivisht në Tidal, u shkarkua më shumë se 500.000 herë në javën e parë të disponueshmërisë. Përfundimi që mund të arrijmë është se njerëzit nuk do të ndryshojnë ofruesin e tyre të muzikës streaming thjesht për ekskluzivitet, por përkundrazi ata preferojnë ta shkarkojnë dhe ta shijojnë atë derisa të arrijë në platformën e tyre.

Përveç kësaj, ky sistem ekskluziv, i cili me sa duket nuk përfiton nga shërbimi që e merr atë sipas këtyre shifrave, Ka kushtuar kompaninë me bazë në Cupertino të marrëdhënieve Universal Music, një firmë që njoftoi javën e kaluar se nuk do të lëshojë më ekskluzivisht ndonjë album tjetër nga një artist bazuar në etiketën e tij. Për të kontrolluar disponueshmërinë e këtij albumi të ri në faqet e internetit kryesore të torrenteve, ne thjesht duhet të shkojmë rreth tyre për të kontrolluar që të gjithë janë në cilësi të ndryshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.