Apple zyrtarisht ka ndërprerë iMac Pro

iMac Pro

Më 7 Mars, ne ju informuam për Fillimi i fundit të iMac Pro, një kompjuter që Apple ofroi vetëm në konfigurimin e saj themelor dhe që kompania kishte konfirmuar se planifikonte të rinovohej. Dy javë më vonë, iMac Pro tashmë ishte jashtë stokut në shumicën e dyqaneve Apple. Për disa orë, tashmë nuk është në dispozicion në Apple Store në internet.

Për disa orë, të gjitha referencat për iMac Pro të Apple janë zhdukur në shumicën e faqeve të Apple në të gjithë botën, të tilla si Spanja, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Duket se konfirmimi zyrtar i Apple për t'i dhënë fund këtij modeli e ka lejuar atë të heqë qafe të gjitha aksionet në një kohë rekord.

Nëse keni në shfletuesin tuaj një lidhje me uebin ku u shfaq kjo pajisje, do të jeni automatikisht ridrejtuar në faqen kryesore të Apple. Për më tepër, nuk është treguar në listën e kompjuterëve Mac që Apple aktualisht na ofron duke klikuar në këtë gamë në shiritin e sipërm të menusë. Të gjitha referencat për pajisjen iMac Pro janë zhdukur gjithashtu.

iMac Pro gjithashtu rinovohet

Kur Apple konfirmoi zyrtarisht mos rinovimin e gamës iMac Pro, ju mund të blini vetëm modelin bazë, pa pasur mundësinë për të përmirësuar ndonjë përbërës të pajisjes, domethënë, ne kishim vetëm mundësinë për të blerë modelin bazë çmimi i të cilit ishte 5.499 euro.

Edhe pse njerëzit e donin idenë e iMac Pro, sidomos ngjyra e pajisjeve dhe aksesorëve, dhe se çmimi i tij ishte mjaft i lartë, shumë ishin përdoruesit që i besuan kësaj zgjidhjeje të Apple.

Sidoqoftë, në vitet e fundit, opsionet e konfigurimit të intervalit iMac ishte barazuar me këtë model, kështu që kishte ndaluar kuptimin për të vazhduar mbajtjen e tij në treg, prandaj Apple ka ndërmarrë hapin logjik për ta ndërprerë atë dhe jo për ta rinovuar atë për një brez të dytë.

Likelyshtë e mundshme që në muajt e ardhshëm disa nga këto modele Unë mund të përfundoj duke u kthyer në Apple Store, Veçanërisht në sektorin e rinovuar, por nuk ka gjasa, pasi Apple do të preferojë t'i disponojë ato përmes shitësve.

Ajo që është e qartë është se të gjithë ata përdorues që i besuan kësaj pajisje dhe kanë shpenzuar më shumë se 5.000 euro që kushton versioni më i lirë, nuk do t’i ketë bërë mirë shikoni se si pajisjet tuaja të shtrenjta janë ndërprerë nga Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.