Apple lançon SDK-në e saj më të fuqishme me më shumë se 4000 API të reja

Pas leksionit përurues të së hënës në WWDC, Apple e ka bërë të qartë se këtë vit bast i saj fitues ishin zhvilluesit. Shtë grupi që ka parë më shumë lajme dhe kërkesa të plotësuara dhe për të cilat janë shfaqur më shumë lajme. Ai e ka nxjerrë të tijën SDK (Paketimi i Zhvillimit të Programit) më ambicioz që nga prishja e platformës iOS dhe më i hapur për palët e treta.

I shpejtë

Certainlyshtë sigurisht një nga përparimet kryesore të kompanisë në vite, duke e afruar programimin me jo shumë ekspertët dhe duke e bërë atë më funksional. Ata e kanë thjeshtuar shumë sintaksën e programimit, madje kanë implementuar disa metoda në mënyrë që kodi të plotësohet automatikisht dhe kështu që të mund të shohim rezultatet në kohë reale, ndërsa heqim ose shtojmë ndonjë linjë kodi. Tani në dispozicion në Dyqani iBooks udhëzuesi i programimit për Swift dhe jam i sigurt që tani e tutje do të shohim që numri i programuesve rritet në mënyrë eksponenciale për iOS. Ky është forumi ku do të jemi në gjendje të eksperimentojmë me ato 4000 API të reja që Apple ka nisur për zhvilluesit dhe që hapin pak ekosistemin e kompanisë për të zbatuar mjete që deri më tani nuk ekzistonin në këtë platformë.

650_1000_captura_de_pantalla_2014-06-02_a_la(s)_20.47.31

API për palët e treta

Isshtë një nga reklamat që zgjoi më shumë habinë tek të pranishmit, që prej asaj kohe mollë Asnjëherë nuk ka qenë shumë në favor të dhënies së pushtetit për aplikime të palëve të treta, por këtë herë duket se ata kanë hequr dorë. Craig Federighi, Nënkryetari i lartë i inxhinierisë së softuerit të Apple dhe njeriu që zhvilloi pjesën më të madhe të konferencës të hënën e kaluar, njoftoi se është versioni më i madh IOS që nga lançimi i Apple Store. Me këtë hapje ata duan të rrisin ndjeshëm komunikimin dhe ndërveprimin midis aplikacioneve, diçka që deri më tani ishte mjaft e rrallë, Healthkit është një nga shembujt. Ky aplikacion vepron si një platformë ku ndërveprojnë aplikacionet e tjera, domethënë përmes Komplet shëndetësor Të gjitha aplikacionet e palëve të treta që janë të ngarkuara për të vlerësuar ose monitoruar aktivitetin tuaj ose të dhënat tuaja fizike mund ta shkëmbejnë atë informacion midis tyre për të bërë një lloj "harte shëndetësore" dhe mund t'ua dërgojnë aplikacioneve të tjera, të tilla si, për shembull, Mayo Klinika që është përgjegjëse për vlerësimin e tyre. Presidenti dhe CEO i kësaj klinike, John Noseworthy, ka deklaruar “Ne besojmë se Healthkit i Apple do të revolucionarizojë marrëdhëniet e industrisë së kujdesit shëndetësor me pacientin"

Një shembull tjetër që tërhoqi vëmendjen gjatë konferencës ishte implementimi i "Veglat" në qendrën e njoftimeve. Ne ishim në gjendje të shihnim se si nga qendra e njoftimeve mund të kryenim veprime me aplikacionin eBay, ajo na paralajmëroi kur një artikull që kishim në ndjekje do të blihej në rast se dëshironim të bënim ofertë, ose na tregoi nëse dikush kishte bërë një ofertë më të lartë se e jona Për ta kapërcyer atë për të marrë artikullin, e gjithë kjo pa hapur aplikacionin.

Screen-Shot-2014-06-02-at-19.54.50

Lajmi tjetër i madh ishte Kuti shtëpie, menaxheri i automatizimit në shtëpi. Falë këtij numri të madh të API-ve ne mund të kemi pajisjet tona të lidhura me pajisjet elektronike në shtëpinë tonë dhe t'i menaxhojmë ato. Federighi tha se falë këtyre përparimeve ne do të jemi në gjendje të tregojmë Siri Ne shkojmë në shtrat dhe ai do të kujdeset për fikjen e dritave, mbylljen e dyerve ose rregullimin e termostatit. Nga Philips ata festojnë progresin që i favorizon shumë dhe CEO i tij, Eric Rondolat, ka deklaruar se "Ne jemi shumë të lumtur që jemi pjesë e këtij hapi të madh drejt automatizimit të integruar dhe të sigurt të shtëpisë".

Lojërat video në platformat mobile gjithashtu duket se bëjnë një hap të madh në cilësi falë Metal, teknologjia e re e zhvilluar nga Apple dhe kjo premton (siç mund ta shihnim në prezantimin nga djemtë nga Lojra Epic) cilësi më e lartë e imazhit në lojëra video dhe performancë më e mirë nga patate të skuqura të pranishme në pajisje. Me sa duket rrit komunikimin midis harduerit dhe softuerit dhe eleminon pengesat në mënyrë që llogaritja e chip-it të jetë më e mirë dhe më e shpejtë, duke shmangur prerjet ose kërcimet në imazh, duke i bërë tranzicionet më fluide dhe duke lejuar që të zvogëlohet konsumi i procesorit.

Ne nuk kemi bërë më shumë sesa të shikojmë të gjitha lajmet që Apple prezantoi në ditën e hapjes së WWDC 2014. Deri në versionin përfundimtar të iOS 8Në vjeshtë, ne nuk do të jemi në gjendje të shohim të gjitha këto API duke funksionuar në pajisjet tona, por tashmë kemi një grup të madh zhvilluesish që punojnë shumë në mënyrë që ditën e lansimit të mund të shijojmë të gjitha këto përparime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.