Apple azhurnon përkufizimet Xprotect

mollë-xprotect

Cupertino kanë azhurnuar sistemin e tyre mbrojtës antimalware Xprotect për të mbrojtur përdoruesit dhe për të mos lejuar versione të vjetruara të Flash nuk mund të funksionojë në Mac-in tonë. Ky azhurnim është në përputhje me atë të bërë disa orë më parë nga Adobe në softuerin tuaj Flash player.

Në këtë moment e meta e sigurisë e zbuluar nga Alexander Polyakov dhe Anton Ivanov, e cila lejoi palët e treta të kenë qasje në kompjuterin tonë tashmë do të zgjidhej me azhurnimin e Flash Player në versionin 12.0.0.44. Tani ata të Cupertino përditësojnë sistemin e mbrojtjes së antimalware Xprotect për të përmirësuar sigurinë.

Në këtë rast përdoruesi i OS X nuk keni pse të ndërmerrni asnjë veprim, ose azhurnoni ndonjë gjë. Xprotect është një sistem që Apple përdor për të mbrojtur përdoruesit e saj nga viruse dhe Trojans të mundshëm, ai u prezantua në versionin e OS X Snow Leopard në 2009. Nëse doni të kontrolloni përmbajtjen e XProtect në sistemin tuaj, mund të shkoni në dosje /System/Library/CoreServices/CoreTypes.bundle/Contents/Resources/ dhe hapni përmbajtjen e XProtect.plist me redaktuesin e skedarëve Plist që vjen me Xcode.

Çdo gjë që përmirëson sigurinë e përdoruesit është e mirë dhe të gjithë e dimë që Apple, dhe në këtë rast falë sistemit operativ, është shumë i sigurt kundër sulmeve të virusit ose malware, kështu që ne mund të jemi të qetë në këtë drejtim. Sigurisht, është shumë e rëndësishme që ne të instalojmë Përditësimi i Adobe Flash Player në Mac-in tonë, nëse nuk e kemi bërë akoma.

Më shumë informacion - Adobe Flash Player është azhurnuar për të rregulluar një dobësi

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.