Apple Pay tashmë ka një konkurrent të ri, Android Pay

android-paguaj

Në Spanjë ne jemi akoma duke pritur uljen e sistemit të ri të pagesave të Apple, Apple Pay. Për shumë muaj tani, në Shtetet e Bashkuara, miliona përdorues të pajisjeve Apple të pajtueshme me këtë sistem pagese po e përdorin atë, por tani ata duhet të jetojnë me një sistem tjetër i ri i prezantuar këtë herë nga Google.

Leastshtë më pak shqetësuese që sa herë që Apple vendos një ide të caktuar në muaj dhe gjigandi Google ose Samsung fillon ta përhapë atë, ata marrin një kopje të saktë të së njëjtës gjë, në këtë rast Android Pay. Isshtë një tjetër sistem i pagesave mobile, i pajtueshëm me telefonat inteligjentë Android me çip NFC dhe që bën gjithashtu përdorimin e lexuesit të gjurmëve të gishtave.

Shtë e qartë se sistemi i pagesave mobile po përhapet, megjithatë, Apple po i bën laptopët gjithnjë e më të hollë dhe të lehtë, gjë që mund të çojë në këtë sistem pagese që të arrijë edhe këto pajisje në një të ardhme shumë të afërt, megjithëse do të ishte diçka pak e palogjikshme duke pasur mundësinë e zbatimit të saj në pajisje si Apple Watch.

kuzhinier tim-mollë-paguaj

Android Pay është zëvendësuesi i qartë i Google Wallet, duke qenë një sistem i ri pagese për të cilin ne kemi pasur lajmet e para në tashmë të mbajtur MWC, ku disponueshmëria e API për zhvilluesit u njoftua për shtyp të aplikacioneve Android.

Ky shërbim i ri ka shumë karakteristika të përbashkëta me Apple Pay dhe do të përdoret gjithashtu në pajisjet për pagesa pa kontakt dhe pagesa në internet. Përveç kësaj, Google ka negociuar me institucionet kryesore të kreditit si Visa, American Express ose MasterCard, si dhe me operatorët e telefonit në SH.B.A. 

Ne do të shohim nëse bëhet vërtet një rival i Apple Pay i Apple apo jo, pasi që ata të Cupertino kanë negociuar me bankat dhe kompanitë kryesore për disa kohë për ta bërë këtë sistem pagese pothuajse universal. Ne nuk besojmë se Google ka një marrëdhënie më të mirë me vendin aziatik dhe ato të Alibaba lëreni Apple mënjanë për të punuar me Google.

Për të përfunduar informimin se fillimi zyrtar në Shtetet e Bashkuara është për vjeshtë kështu Ka shumë të ngjarë që Apple Pay të na vijë më parë sesa Android Pay.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.