Nisur versioni 138 i Safari Technology Preview

Safari Teknologjia Pamjeje

Një version tjetër i shfletuesit eksperimental të Apple arrin përdoruesit që e kanë të instaluar në Mac-in e tyre. Versioni i ri i lëshuar është 138 dhe, si në shumicën e rasteve, korrigjon disa gabime dhe shton përmirësimet tipike të sigurisë që ata zbatojnë zakonisht. Ky version i ri i shfletuesit vjen vetëm një muaj pas publikimit të versionit 137, Apple këtë herë ka zgjatur lëshimin ndërmjet versioneve për shkak të festave të Krishtlindjeve.

Në këtë version të ri, shfletuesi eksperimental i Apple përfshin rregullime të defekteve në kod dhe përmirësime të performancës në Web Inspector, CSS, JavaScript, Media, Web API dhe IndexedDB. Në detajet e përditësimit, Apple thekson se grupet e skedave nuk sinkronizohen me këtë version dhe në macOS Big Sur, përdoruesit duhet të aktivizojnë Process GPU: Media në menynë e zhvilluesit për të rregulluar problemet me platformat video. streaming.

Safari Teknologjia 138 bazohet në një azhurnim të ri Safari 15 përfshihet në macOS Monterey beta më të fundit, kështu që përfshin disa nga veçoritë e tij të tilla si një shirit i ri i thjeshtuar i skedave me mbështetje për grupet e skedave dhe mbështetje e përmirësuar për shtesat e uebit Safari.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)