Austria, Franca, Italia dhe Hollanda duan një pjesë të gjobës së vendosur nga BE për Apple

gatuaj-tim-2

Pasi procesi në të cilin kompanisë së mollës së kafshuar i kërkohet të paguajë taksat që supozohet se i detyrohet Irlanda me një gjobë prej 1.000 milion euroTani Austria, Franca, Italia dhe Hollanda po bashkohen me bandën dhe duan një pjesë të gjobës së vendosur nga Komisioni Evropian.

E vërteta është se që nga momenti i parë në të cilin sanksioni i vendosur ndaj Apple, autoritetet, media dhe vetë firma Cupertino kanë filluar një debat të fuqishëm që sjell një bisht për sanksionin dhe shkaqet e tij, disa janë ata që pozicionohen në favor të Apple dhe të tjerët në favor të CE.

Tani kur ka kaluar ca kohë nga bumi fillestar në disa media të shkruara, mund të lexohet se disa vende i janë bashkuar kërkesës për pjesën e tyre ekonomike të këtij dënimi të vendosur ndaj Apple për pretendimin e evazionit fiskal. Me të cilën disa ministra nga Austria, Franca, Italia dhe Hollanda duan një pjesë të gjobës që mund të duhet të paguajë kompania e teknologjisë.

gatuaj-tim-1

Kjo nuk është hera e parë që Apple ka marrë një sanksion në Evropë, por është e vërtetë që në këtë rast shifra është një nga më të lartat. Duhet të kihet parasysh se kufizimi i paligjshmërisë për sa i përket çështjeve të taksave është mjaft i zakonshëm në të gjitha kompanitë për të shmangur pagimin e më shumë taksave, por në këtë rast shuma e gjobës është aq e madhe sa është normale që të gjitha vendet të duan të marrin pjesa e tyre në rast se përfundon duke u paguar. Ne do të shohim rezultatin e gjithë kësaj me kalimin e kohës, por është e qartë se shuma e sanksionit është me të vërtetë e madhe dhe secili vend pretendon pjesën e tij.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   emigrantët e miguelange dijo

    Spanja nuk ka nevojë të kompensohet sepse ne jemi të stërmbushur. Ne tashmë i kemi dhënë para Endesa, Castor Project,.