Avast ju ofron një antivirus të shkëlqyeshëm falas për Mac tuaj

avast-mac-0

Të gjithë e dimë që nuk ka sistem operativ të pagabueshëm në të gjitha aspektet dhe siguria është shumë e rëndësishme, kështu që ndërsa Sa më shumë mjete të vendosim për të mbrojtur sistemet tona, aq më mirë.

Një opsion i shkëlqyeshëm për mendimin tim është ai që ofron programi AVAST me opsionin falas të antivirusit të tij, i cili edhe pse nuk i ka të gjitha opsionet e integruara të versionit të tij të paguar është mjaft gjithëpërfshirëse që ne ta provojmë.

avast-mac-5

Gjëja e parë që do të na kërkojë sa më shpejt që ta shkarkojmë dhe ta tërheqim në dosjen e aplikacioneve, është ajo le të regjistrojmë programin me një llogari emaili dhe një fjalëkalim në mënyrë që të merrni licencën falas të programit dhe ta përdorni atë në çdo kompjuter, thjesht duke futur kredencialet tona, edhe pse ky hap nuk është i detyrueshëm.

avast-mac-1

Pasi të përfundojë ky hap, tani mund të hyjmë në vetë opsionet antivirus. Do ta shohim mburoja të ndryshme mbrojtëse si për sistemin e skedarëve, ashtu edhe për postën dhe madje edhe shfletuesin e internetit, në të cilin do të instalojë një shtojcë që tregon reputacionin e faqeve të internetit që vizitoni me anë të shiritave nga e kuqja në të gjelbër në varësi të faktit nëse është i rrezikshëm ose të besueshëm.

avast-mac-2

Programi azhurnohet në mënyrë autonome pa pasur nevojë që të ndërhyjmë përveç vendosjes së fjalëkalimit kur instalojmë një version të ri ose bazë të të dhënave.

E vetmja pikë negative dhe që unë e pashë disi e rëndë është trajtimi që bën antivirus në mbikëqyrjen e llogarive të postës elektronike, domethënë, do të kemi dy mundësi të ndryshme kur merremi me këtë konfigurim pasi që nëse lihet ashtu siç vjen do të ketë lidhje problemet

By default gmail tonë, llogari hotmail, ... zakonisht sjellin shtresën e transportit dhe të sigurt të folesë 'SSL - TLS' Për dërgimin dhe marrjen e postave elektronike, për arsye të dukshme sigurie është një mundësi që nëse çaktivizojmë postën nuk do të funksionojë.

Problemi është se kur instalojmë avast, nëse jo, ne ia themi atë ndaloni monitorimin e serverave hyrës dhe dalës Adresa e postës elektronike do të bllokojë lidhjet pasi nuk mund të inspektojë atë që po ndodh, kështu që ne do të duhet të kërkojmë dhe të fusim këto adresa në zonën e përjashtimit ... një barrë që nuk funksionon gjithmonë mirë.

avast-mac-3

Një opsion tjetër është direkt çaktivizoni sigurinë SSL nga llogaritë tona të postës elektronike, por duke pasur avast në sfond dhe duke monitoruar, do të funksionojë pa probleme. Kështu që e kam të konfiguruar dhe tani jam duke bërë mjaft mirë.

avast-mac-4

Me pak fjalë, një antivirus i shkëlqyeshëm pa qenë ndërhyrës, me shumë mundësi mbrojtjeje dhe që të qenit falas e bën atë më tërheqës për përdoruesin.

Më shumë informacion - Avast! beta tani në dispozicion për Mac OS X

Shkarkoni - Avast! Antivirus falas


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   luftëtar neptali dijo

    false avast nuk instalon në mac