Azhurnim i ri shtesë për macOS 10.15.7 Catalina

Catalina

Dje pasdite me kohën Spanjolle, Apple lëshoi ​​versionin para-përfundimtar të macOS Big Sur, një version i macOS që ka të ngjarë të dalë në treg kur përfundoni ngjarjen prezantuese të gamës së re Mac planifikuar për 10 nëntor. Me lëshimin e macOS Big Sur, kompjuterët e vjetër (para vitit 2014) kanë mbetur pa aftësinë për të azhurnuar kompjuterët e tyre.

Për fat të mirë për të gjithë ata përdorues, Apple nuk harron versionin më të fundit të disponueshëm sot për Mac, macOS Catalina dhe ka lëshuar një azhurnim plotësues, me të cilën Catalina ndoshta do të pushohet zyrtarisht nëse nuk zbulohet një e metë e re serioze e sigurisë që e detyron atë të lëshojë një copë toke, siç është pikërisht ky rast.

Siç mund ta lexojmë në faqen e mbështetjes së Apple, azhurnimi shtesë 10.15.7 arnimet e tre gabimeve të zbuluara të sigurisë shkojnë në ekipin Google Project Zero, kështu që Apple rekomandon ta instaloni sa më shpejt të jetë e mundur. Midis këtyre tre defekteve është një dobësi që mund të lejojë që shkronjat e krijuara me qëllim të keq të ekzekutojnë kodin arbitrar, si dhe dy defekte të kernelit që mund të lejojnë që aplikacionet me qëllim të keq të ekzekutojnë kodin me privilegjet e kernelit dhe të zbulojnë kujtesën e kernelit.

Kjo copë toke e re lëshohet një muaj pasi u lëshua azhurnimi 10.15.7, një azhurnim që korrigjoi një numër të madh gabimesh, njëri prej tyre ndikoi në funksionimin e WMware, një aplikacion që kishte ndaluar së punuari me lëshimin e azhurnimit të mëparshëm dhe që ky zhvillues pretendoi se ishte për shkak të një problemi me versionin e fundit që Apple kishte lëshuar nga macOS Catalina.

Për të shkarkuar këtë azhurnim të ri shtesë, i cili sipas ekipit zë rreth 1 GB, ne duhet të përdorim Preferencat e sistemit dhe klikoni në Azhurnimin e softuerit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)