Çfarë është AirDrop dhe si funksionon?

Desantim ajror

Nëse sapo keni mbërritur në ekosistemin e Apple dhe ende nuk e dini çfarë është rënia e ajrit, në këtë artikull jua shpjegojmë. Përveç kësaj, ne do t'ju tregojmë gjithashtu se si funksionon dhe cilat janë alternativat më të mira për Windows.

AirDrop është një shërbim pronësor i Apple që lejon Transferoni me shpejtësi skedarët midis një iPhone, iPad, iPod dhe Mac. Duke qenë një shërbim pronësor i Apple, ai nuk është jashtë ekosistemit të tij, kështu që nuk do të mund ta përdorni me një kompjuter Windows ose një pajisje Android.

Kompania me bazë në Cupertino e lansoi këtë funksionalitet të ri në 2011, kështu është disponueshme në shumicën e pajisjeve mobile dhe Mac që janë ende duke punuar, edhe nëse nuk janë përditësuar në versionin më të fundit.

Kërkesat minimale të AirDrop

Për të përdorur AirDrop për të ndarë çdo lloj skedari midis një iPhone, iPad, iPod dhe Mac, pajisja celulare duhet të menaxhohet, të paktën nga iOS 8 dhe Mac nga OS X 10.0 Yosemite dhe të jetë një nga pajisjet e mëposhtme.

 • iPhone 5 ose më vonë
 • iPad i gjeneratës së 4-të ose më vonë dhe iPad mini i gjeneratës së parë ose më vonë.
 • iPad Pro i gjeneratës së parë ose më vonë
 • iPod Touch i gjeneratës së 5-të ose më vonë
 • MacBook Air nga mesi i 2012 ose më vonë
 • MacBook Pro nga mesi i 2012 ose më vonë
 • iMac nga mesi i 2012 ose më vonë
 • Mac Mini nga mesi i 2012 ose më vonë
 • Mac Pro nga mesi i 2013 ose më vonë

Edhe pse Apple prezantoi teknologjinë AirDrop në 2011, kjo veçori nuk kufizohej vetëm në pajisjet që dolën në treg që nga ai vit.

Është gjithashtu i disponueshëm në Mac-ët e mëposhtëm, por me macOS 10.7 e tutje, edhe pse vetëm për të ndarë përmbajtjen me Mac të tjerë.

 • Të gjithë Pro të MacBook-ut të vonë të vitit 2008 ose më vonë, me përjashtim të MacBook Pro 17-inçësh të fundvitit 2008
 • MacBook Air nga fundi i vitit 2010 ose më vonë
 • MacBooks nga fundi i vitit 2008 ose më vonë, përveç MacBook Pro të bardhë (në fund të vitit 2008)
 • iMac nga fillimi i vitit 2009 ose më vonë
 • Mac mini nga mesi i vitit 2010 ose më vonë
 • Mac Pro nga fillimi i vitit 2009 (model me kartelën AirPort Extreme) ose mesi i vitit 2010
 • iMac Pro (të gjitha modelet)

Nëse kompjuteri juaj është ndër modelet që Apple u lançua në treg nga 2008 deri në 2011, do të mund të përdorni vetëm AirDrop për të shkëmbyer skedarë midis atyre modeleve Mac.

Nuk do të mund ta përdorni për të ndarë ose marrë skedarë nga një iPhone, iPad ose iPod touch i pajtueshëm.

Nëse iPhone ose iPad juaj menaxhohet nga iOS 7 Ju mund ta përdorni këtë funksionalitet vetëm për të ndarë përmbajtjen midis pajisjeve për sa kohë që është një nga modelet e mëposhtme:

 • iPhone 5 ose më vonë.
 • iPad i gjeneratës së 4-të ose më vonë dhe iPad Mini i gjeneratës së parë ose më vonë
 • iPad Pro i gjeneratës së parë ose më vonë
 • iPod Touch i gjeneratës së 5-të ose më vonë

Çfarë mund të bëjmë me AirDrop

Teknologjia e transferimit AirDrop e Apple na lejon dërgoni çdo lloj përmbajtjeje ndërmjet pajisjeve nga Apple në përputhje. Me AirDrop ne mund të ndajmë imazhe, video, kontakte të librit të telefonit, fjalëkalime...

Si funksionon AirDrop

Desantim ajror përdor lidhje Wi-Fi dhe Bluetooth për të vendosur komunikim ndërmjet pajisjeve duke krijuar një lidhje me enkriptimin TLS.

Teknologjia që na lejon përdorni AirDrop, nuk kërkon një lidhje interneti as për pajisjen që ndan dhe as për atë që merr skedarët.

Si të konfiguroni AirDrop

Konfiguro AirDop

Desantim ajror nuk na lejon të konfigurojmë funksionimin e tij. Opsioni i vetëm i konfigurimit (për ta quajtur atë diçka) është të vendosni shtrirjen e tij.

Apple i lejon përdoruesit të jenë të dukshëm dhe të marrin skedarë nga:

 • Të gjithë. Nëse vendosim AirDrop në Everyone, kushdo rreth nesh mund të na dërgojë çdo lloj skedari. Një tjetër gjë është se ne jemi dakord ta marrim atë.
 • Vetëm kontakte. Nëse zgjedhim këtë opsion, vetëm kontaktet që kemi në axhendë do të mund të na gjejnë mes pajisjeve në të cilat mund të dërgojmë skedarë përmes AirDrop.
 • Pritja është e çaktivizuar. Duke zgjedhur këtë opsion, ne do të çaktivizojmë AirDrop në pajisjen tonë.

La Cilësimet e AirDrop në iPhone dhe iPad, ndodhet në shtegun Settings > General > AirDrop.

konfiguroni se si funksionon AirDrop në një Mac, duhet të hyjmë në Preferencat e Sistemit> Shiriti i Menysë Dock> AirDop dhe të aktivizojmë Shfaq në shiritin e menusë.

atëherë klikoni në butonin AirDrop në shiritin e menusë dhe ne vendosim nëse duam që ai të jetë në funksion, i disponueshëm vetëm për kontaktet ose për të gjithë.

Si të ndani skedarët duke përdorur AirDrop

Ndani skedarët midis një iPhone dhe Mac me AirDrop

Dërgoni foto në Mac

transferoni fotot në një Mac o çdo lloj skedari tjetër në një Mac, ne duhet të kryejmë hapat që unë ju tregoj më poshtë:

 • Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkojmë te aplikacioni ku ndodhet skedarin që duam të ndajmë.
 • atëherë E zgjedhim dhe klikojmë në butonin Share. Nëse është skedar, e mbajmë të shtypur derisa të shfaqet një meny opsionesh ku duhet të zgjedhim pjesë.
 • Në hapin tjetër, nëse pajisja në të cilën duam ta dërgojmë nuk shfaqet automatikisht, klikoni në AirDrop dhe presim të shfaqet.
  • Nëse nuk shfaqet, duhet të kontrollojmë dhe brenda opsioneve të konfigurimit nuk e keni të zgjedhur opsionin Pritja e çaktivizuar.
 • Kur shfaqet pajisja në të cilën duam të dërgojmë skedarin, ne klikojmë mbi të.

Nëse kjo është hera e parë që hedhim një skedar me AirDrop në atë pajisje, duhet ta bëjmë konfirmoni që duam të marrim përmbajtje nga ajo pajisje.

Ndani skedarët midis një Mac dhe një iPhone me AirDop

Nëse dëshironi të ndani imazhe, video ose çdo lloj skedari tjetër nga një Mac në një iPhone ose iPad, duhet të kryeni hapat që ju tregoj më poshtë:

Dërgoni skedar nga Mac në iPhone me AirDrop

 • Shkojmë te skedari që duam të ndajmë dhe klikoni në butonin e djathtë të miut.
 • Tjetra, ne shkojmë në menu pjesë dhe ne zgjedhim hedhjen e ajrit.
 • Tjetra, ne duhet ndezni ekranin e pajisjes me të cilin duam të ndajmë skedarin, pasi përndryshe Mac-i ynë nuk do të jetë në gjendje ta lokalizojë atë.

Dërgoni skedar nga Mac në iPhone me AirDrop

 • Së fundi, ne zgjedhim emrin e pajisjes me të cilin dëshirojmë të ndajmë skedarin dhe klikojmë mbi të.

Nëse kjo është hera e parë që hedhim një skedar me AirDrop në atë pajisje, do të na duhet konfirmoni që duam të marrim skedarin.

Si të çaktivizoni AirDrop

Mënyra e vetme që Apple na ofron për të çaktivizuar AirDrop është duke zgjedhur Pritja është e çaktivizuar ndërmjet opsioneve të cilësimeve të AirDrop.

AirDrop për Windows

AirDrop për Windows

Duke qenë një teknologji e pronarit Windows, AirDrop nuk disponohet në Windows ashtu siç nuk gjendet edhe në pajisjet Android.

Më e mira Një alternativë për përdoruesit me Windows dhe një iPhone ose iPad është përdorimi i AirDroid. Me këtë aplikacion, i disponueshëm edhe për Android, ne gjithashtu mund të ndajmë skedarë midis pajisjeve iOS, macOS, Windows dhe Android.

AirDroid është një aplikacion falas që na lejon të ndajmë çdo lloj skedari midis një kompjuteri / pajisjeje Android dhe një iPhone ose iPad dhe anasjelltas.

Aplikimi punon përmes një shfletuesi i uebit dhe përmes një aplikacioni Windows të disponueshëm në faqen e tyre të internetit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.