Aplikim falas Chipmunk për të hequr skedarët dublikatë

Chipmunk

Përsëri flasim për një aplikacion që është në dispozicion për t'u shkarkuar falas. Ne po flasim për Chipmunk, një aplikacion që është përgjegjës për gjetjen dhe eliminimin e skedarëve të kopjuar në hard diskun tonë, një detyrë që mund të na kursejë disa GB hapësirë ​​ruajtëse, veçanërisht tani që lansimi i versionit të ri të sistemit operativ macOS Sierra po afron.

Çdo ditë ne jemi në kontakt me dokumente, foto, video ... skedarë që nëse mund të jenë të dobishëm për ne në të ardhmen, ne do t'i kursejmë në diskun tonë të ngurtë ose në një disk të jashtëm ku gjithashtu mund të bëjmë kopje të Time Machine. Problemi e gjejmë kur nuk kujtojmë nëse e kemi ruajtur dhe përsëri, për çdo rast, le ta ruajmë përsëri.

captura-de-pantalla-2016-09-19-a-las-0-29-19

Me kalimin e kohës, dublikimi i skedarëve, qofshin dokumente, video apo fotografi, mund të bëjë që hard disku ynë të fillojë të shfaqë simptoma të rraskapitjes përveç mungesës së hapësirës. Të kesh disa GB falas në Mac-in tonë është thelbësore nëse duam që ajo të funksionojë si duhet. Nëse shohim që Mac-u ynë fillon të japë simptoma të lodhjes ka të ngjarë që hapësira në diskun tonë të ngurtë është mjaft e mjaftueshme dhe e nevojshme për të funksionuar pa na lejuar të ruajmë më shumë informacion, veçanërisht nëse bëhet fjalë për video filmash.

Chipmunk na lejon të gjurmojmë në mënyrë periodike Mac-in tonë në kërkim të këtij lloji skedarësh që ne mbajmë, për çdo rast, dhe që në fund ruhen në dosje ose disqe të ndryshme në Mac-në tonë. Isshtë përgjegjës për skanimin e të gjithë disqeve të lidhura me Mac-in tonë në kërkim të skedarëve dublikatë dhe eliminimin e tyre. Por nëse jemi një nga përdoruesit e shqetësuar dhe klikojmë direkt në fshirjen pa kontrolluar përmbajtjen, ky aplikacion na lejon të rikuperojmë skedarët që kemi fshirë, një funksion që mund të na shpëtojë jetën kohë pas kohe.

Chipmunk (Lidhja e AppStore)
Kungull i larëfalas

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Amado Madrazo Garcia dijo

    nuk funksionon për mua në Mac OS Sierra (ammagarc@gmail.com)… ..?