Donacion i ri nga Tim Cook për bamirësi. Këtë herë rreth 5 milion në aksione

Kjo është diçka që ndodh aq shpesh me veprimet e CEO të kompanisë teknologjike që kohët e fundit arriti të jetë i pari për të arritur vlerën e 1.000.000.000.000 dollarë në tregun e aksioneve. Gjithsesi, kjo nuk ka asnjë lidhje me dhurimin e Tim Cook, dhe ai zakonisht e kryen këtë lloj veprimi rregullisht.

Donacioni i bërë përbëhet nga 23.215 aksione të cilat kanë çmim pak më shumë se 215 dollarë për secilën prej tyre, që do të thotë se vlera e përafërt e këtij donacioni është afër 5 milion dollarë

La Komisioni i Sigurimeve i Shteteve të Bashkuara zbulohet në këtë dokument operacioni i kryer disa orë më parë. Siç ndodh zakonisht në këto raste, snuk e njeh identitetin e bamirësisë së cilës Cook i dha kësaj pakete aksionesh me vlerë gati 5 milion pasi nuk është e detyrueshme të zbulohet identiteti i të njëjtës nga donatori.

Pavarësisht kësaj, Cook është ende pronari i ligjshëm i 878.425 aksioneve të Apple, që janë gjithsej një vlerë totale prej afro 189 milion dollarëDhurimi, pra, është i rëndësishëm, por duke marrë parasysh pasurinë e CEO të Apple, ai qëndron në “pak çikë”. Nga ana tjetër, është e rëndësishme të theksohet një detaj në lidhje me intervistën që Fortune zhvilloi vitin e kaluar 2015 dhe në të cilën Cook shpjegoi se ai kishte planifikuar të jepte të gjitha paratë me kalimin e kohës. Gjest i bukur nga CEO i Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.