Disa nga MacBook Pro-të e rinj me M1 Pro dhe Max rinisin kur shikoni video në Youtube

MacBook Pro 2021

Mund të jetë e zakonshme që ka gabime në pajisjet e sapo lëshuara ose në sistemet operative në të njëjtat kushte. Nuk është e dëshirueshme, por sigurisht askush nuk është i lirë nga kjo që ndodh. Por ajo që ndodh me makinën e madhe të sapolançuar nga Apple, siç është MacBook Pro, nuk është as e dëshirueshme dhe as e pritshme nga asnjë përdorues (epo, me siguri dikush e dëshironte atë). Por ka. Disa pronarë paralajmërojnë Dështime të rëndësishme gjatë luajtjes së videove në cilësi maksimale përmes Youtube.

Edhe pse me YouTube duket se marrëdhënia dhe dështimet nuk janë të tanishme, duhet të themi se kjo që po ndodh është paksa alarmante. Ndërsa ka probleme me Safari, Është e qartë se është një konflikt softueri, por që përpjekja për të luajtur një video përfshin rinisjen e një kompjuteri, gjëja nuk është më aq e qartë.

Disa pronarë të MacBook Pro 14 dhe 16 inç kanë përjetuar dështimet e kernelit kur shikoni video HDR nga YouTube, sipas një sërë ankesash në forumet e mediumit të specializuar MacRumors.

Për shembull, përdoruesi dhe lexuesi i revistës Cababah: “Shikimi i një videoje YouTube HDR në Safari dhe më pas lëvizja nëpër komente rezulton në një gabim kernel në macOS Monterey 12.0.1. Shikimi i YouTube në ekran të plotë dhe më pas dalja nga modaliteti i ekranit të plotë mund të shkaktojë gjithashtu gabimin dhe mund të ndikojë kryesisht për makinat 16 GB, megjithëse mund të preken edhe modelet 32 ​​GB / 64 GB”.

Lexues të tjerë MacRumors Ata ishin në gjendje të përsërisnin gabimin, i cili duket se ndodh pas shikimit të disa videove në YouTube. Ne riprodhojmë disa nga komentet që mund të lexohen:

  • Më ka ndodhur edhe mua, video 4K HDR në YouTube në Safari. Pas mbylljes së riprodhimit në ekran të plotë, Mac mbyllet plotësisht dhe riniset. M1 Pro 16. Unë mund ta detyroj atë ta bëjë atë gjatë gjithë kohës
  • Unë marr të njëjtin gabim në të njëjtat kushte, rishikim YouTube 4K HDR në Safari / Chrome. Në fillim mendova se mund të ishte një gabim i Chrome, por më pas u rrëzua edhe në Safari. Unë jam duke përdorur Monterey 12.0.1, M1 Max 16 inç me 32 GB RAM. Nuk i kam provuar ende zgjidhjet. Po mendoj se duhet ta ndryshoj nuk jam i sigurt

Disa pronarë të MacBook Pro spekulojnë se është një problem me dekodimin AV1, por ende nuk është e qartë se cili është problemi specifik ose nëse është diçka që mund të rregullohet me një përditësim softuerësh. Jo të gjithë vuajnë nga i njëjti problem.

Ajo që dihet është se Versioni beta i macOS Monterey 12.1 mund ta rregullojë problemin, pasi disa përdorues raportojnë performancë të përmirësuar pas azhurnimit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)