Përdorues të shumtë raportojnë një gabim firmware kur instalojnë macOS High Sierra

Duket se disa përdorues do të raportonin probleme në instalimin e macOS High Sierra të ri dhe është se ndodh një gabim kur azhurnoni firmware. Ne nuk i kuptojmë shumë mirë arsyet e këtij gabimi pasi nuk është diçka që u ndodh të gjithë përdoruesve, por treguesit e parë tregojnë ndaj papajtueshmërisë me formatin e ri APFS dhe këto SSD. 

Përditësimi fillon normalisht në këta kompjuterë dhe më pas tregon një gabim siç tregohet në imazhin që mund ta shohim në titullin e këtij artikulli - të përdoruesit Osiris - dhe i gjithë procesi ndalet. Gabimi është i qartë: dështon ndërsa "kontrollon firmware".

Duket se ka një numër Macësh që kanë disqe me problem të papajtueshmërisë dhe këtyre u shtohet një listë që prodhuesi OWC raportoi probleme të ngjashme, këto janë:

 • MacBook Air (11 inç, mesi i vitit 2013)
 • MacBook Air (13 inç, mesi i vitit 2013)
 • MacBook Air (11 inç, në fillim të vitit 2014)
 • MacBook Air (13 inç, në fillim të vitit 2014)
 • Mac Pro (fundi i 2013)

Disa përdorues pretendojnë se nuk i kanë të instaluar këta disqe në Mac dhe se kanë të njëjtin gabim në kohën e azhurnimit. Në çdo rast e vetmja gjë që mund të bëjmë është përdorni ndarjen e rikuperimit, rezervoni ose shkarkoni direkt macOS përmes WiFi, por pak tjetër. Ajo që është e qartë është se nëse nuk arrin të azhurnojë firmware, ne nuk mund ta azhurnojmë versionin dhe ilaçi i vetëm për momentin është të presim për një copë toke ose azhurnim nga Apple. Ne nuk do të mbarojmë nga Mac në versionin e mëparshëm të macOS, në këtë rast macOS Sierra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

48 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Hok dijo

  Unë kam një iMac 27 ″ i7 në fund të vitit 2009 me 500 GB GB WD Blue SSD dhe më jep atë gabim gjatë azhurnimit në High Sierra, kam provuar disa herë dhe asgjë

  1.    Edilbert dijo

   Përshëndetje, unë jam një përdorues i MacBook Pro, po instaloja macOS High Sierra dhe gjithçka normale, e lashë të bëjë gjithçka, sapo shkova të fle dhe kur të zgjohem marr një mesazh gabimi dhe thotë rifillo, e bëj tani , Mac-i im nuk e kalon fillimin e seksionit, ngarkon pak shkronja të zeza dhe rifillon vetvetiu dhe më pas shfaqet një mesazh që ka pasur një gabim gjatë fillimit, prisni disa sekonda dhe kthehuni, unë bëj të gjithë procesi dhe e njëjta gjë që duhet të bëj ose ajo që mund të bëj vazhdon

 2.   Varlvaro Augusto Casas Vallés dijo

  KUJDES se nuk janë ata që kanë, rastësisht, një tablet grafik wacom, nuk e di nëse e kam përmendur këtu, por nëse ata azhurnohen në sierrën e lartë, wacom ka drejtuesit pa azhurnuar dhe deri në fund të tetorit asgjë .

 3.   Luis Vazquez C. dijo

  Më dha një gabim tjetër ..

  "Gabim 0 Com.apple.DiskManagemwnt XNUMX",

  Unë e kam çuar atë në shërbimin teknik dhe ndodh njësoj, do të përpiqem ta instaloj nga 0.,

 4.   Juan Ma Noriega Cobo dijo

  Për fat të mirë kam kaluar mjaft nga tema. Prisni më mirë

 5.   Albert Malaga dijo

  Kur e azhurnoni, ekrani përfundimtar është bosh dhe nuk rinis, supozohet se është instaluar mirë. Duhet të shtypni butonin e fikjes dhe të ndizni përsëri ...

 6.   Isaac Fuste Sanz dijo

  Pershendetje te gjitheve…
  Ky gabim më ndodh në MBP tim nga mesi i vitit 2010, me një Samsung SSD.
  Unë instalova SSD-në në vend të disqes CD.

 7.   Isaac Fuste Sanz dijo

  Pershendetje te gjitheve…
  Ky gabim më ndodh në MBP tim nga mesi i vitit 2010, me një Samsung SSD.
  Unë instalova SSD-në në vend të disqes CD.
  Sigurisht Apple do ta zgjidhë atë, si gjithmonë ...

 8.   John dijo

  Hi all.
  I njëjti gabim si ai i raportuar nga Osiris.
  Unë kam një iMac 27 nga fundi i vitit 2009.
  Një përshëndetje.

  1.    Carlos dijo

   Unë kam të njëjtën pajisje dhe të njëjtin problem me sssd 240gb vendimtar.
   Më duket se do të kthehem në Sierra dhe nga Sierra do ta azhurnoj se është plani im më i mirë

 9.   Jose Hurtado dijo

  Unë kam një iMac 27 i7 në fund të vitit 2009, në të cilin zëvendësova DVD-në me një 240 GB të rëndësishme. Herën e parë që u përpoqa ta azhurnoja më dha gabimin e firmware. Por e provova për herë të dytë dhe funksionoi për mua dhe tani është me apfs. Mes dy përpjekjeve nuk bëra asgjë.

 10.   Luciano dijo

  Dikush e gjeti zgjidhjen për mua saktësisht e njëjta gjë më ndodhi mua, unë nuk dua të humbas dosjet e mia

 11.   Emanuel dijo

  Macbook Pro Mid 2010 me Sandisk Plus SSD më jep një gabim dhe nuk azhurnohet, më dërgon të rinis.

 12.   Emanuel dijo

  Macbook Pro Mid 2010 me Sandisk Plus SSD më jep një gabim dhe nuk azhurnohet, më dërgon të rinis.

 13.   Anthony dijo

  Disku i ngurtë Macbook Pro toshiba, marr paketa të sistemit të gabimeve Os etj ... si zgjidhet? Apo kur do të kemi një zgjidhje?

 14.   MacGyver dijo

  Gabim i njëjtë i firmuerit:

  iMac (27 inç, vonë 2009)
  2,8 GHz Intel Core i7
  16GB 1067MHz DDR3
  750 GB SSD vendimtare CT750MX300SSD1

 15.   Arturo dijo

  Me iMac 27 »I3 2010 kam ndryshuar DVD-në për një SAMSUNG 840 PRO SSD
  dhe u instalua pa probleme.
  Me Mac Pro (fundi i vitit 2013) të gjithë përbërësit zyrtarë.
  Nuk ka asnjë mënyrë, as nga dyqani i mollëve, as me USB të bootable.
  As duke filluar nga OSX origjinale, në rastin tim Mavericks
  Gjithmonë gabimi i dështimit të verifikimit të firmware.
  Unë kam folur me mbështetjen teknike të Apple dhe ata thonë se nuk kanë rekord
  të këtij gabimi, dhe se ndoshta është një problem hardware.
  Me Sierrra dhe me të gjitha ato të mëparshmet, ka qenë gjithmonë perfekte.
  dhe tani problem hardware ??

 16.   Carmelo dijo

  Pas azhurnimit në masOS High Sierra 10.13, nuk mund të transferoj më skedarë më të mëdhenj se 2 GB në një Hard Drive të Jashtëm në formatin MS-DOS (FAT32), kur përpiqem ta bëj marr një paralajmërim që thotë: Artikulli "xxx" nuk mund të kopjohet sepse është shumë i madh për formatin e vëllimit (është 2,67 GB)

  Nuk e kam pasur këtë problem kur kam përdorur ndonjë version të mëparshëm të sistemit operativ.
  Përveç kësaj, unë ende përdor të njëjtën hard disk të jashtëm si zakonisht.

  Çfarë mund të bëj që hard drive-i im i jashtëm të funksionojë përsëri, pa pasur nevojë ta riformatoj atë?

  1.    Marrkus dijo

   Carmelo, ajo që mund të bësh është të hedhësh Mac-in tënd në plehra dhe të blesh gjëra që bëjnë.

  2.    nemois dijo

   Fat32 nuk mbështet skedarë më të mëdhenj se 2 GB, formatojeni atë në exFat në mënyrë që të mund të përdoret me sisteme të ndryshme

   1.    Diego dijo

    Kjo nuk është e vërtetë, ato janë 4 GB, në fakt unë kam skedarë më të mëdhenj se 2 GB në të njëjtin disk.

    Ndonjë zgjidhje për këtë?

 17.   turmat dijo

  Me të vërtetë i bezdisshëm për atë që mollë ka bërë që nga largimi i Jobs, është e pabesueshme që ato shkojnë nga e keqja në të keqe, unë kam azhurnuar në sierra të larta dhe ka qenë një mundim, pasi i gjithë sistemi ngrin, nuk më lë të hap një dosje, programet ata nuk përgjigjen, mirë ... një mut i poshtër .... Dhe tani që nuk mundem nëse doni të rikuperoni skedarët e mi ... djem dreqi të kurvave

  1.    Marrkus dijo

   Na vjen keq për këmbët e dhisë, unë iu përgjigja Ferransky në vend të jush, por hej, kjo na ndodh të blejmë mut me markën Mac, ekipet e mia të ardhshme nuk do të kenë ndonjë mollë të kalbur si logo. Lamtumirë Mac.

 18.   i butë dijo

  Gabim i njëjtë i firmuerit:
  iMac (27 inç, vonë 2009)
  2,8 GHz Intel Core i7
  16GB 1067MHz DDR3
  Samsung 810 128 GB SSD

  1.    Marrkus dijo

   Ferransky Për çfarë po flisni? Sipas majmunëve Mac, ne jemi një nga të rrallët që kanë probleme me programet e tyre të këqija, për ta gjithçka funksionon si një sharm, ata ju shesin mbeturina me çmime të fryra, ju i blini ato, ata bëjnë shumë para, nëse ju kanë probleme Me mutat që ju shesin, ato janë problemet tuaja, atyre as nuk u intereson e as nuk u intereson atyre.

  2.    alfpalac dijo

   plotësisht pajtohem. Duhet të kem gjithçka nga mac: iphone, ipad, imac ... Unë kam ndryshuar gjithçka për disa vjet sepse jam shumë i zhgënjyer dhe i mërzitur. Pas azhurnimit të parë ose të dytë të softuerit duhet ta hidhni pajisjen larg, sepse padyshim që zhvilluesit e testit nuk e bëjnë mirë punën e tyre për të siguruar pajtueshmëri. Ju mendoni se një kompani kaq e rëndësishme dhe e mbyllur nuk duhet të ketë këto probleme, por ju merrni befasinë. Tani mbaj vetëm iMac, në mes të vitit 2011, i cili pas azhurnimit në Sierra ishte mjaft i ngadaltë dhe që së shpejti do ta zëvendësoj me një kompjuter Windows.

 19.   Imazhi i mbajtësit të vendit të Carlos Arias dijo

  Meqenëse instalova Mac OS Hight Sierra, fillimisht aplikacioni "Mail" nuk më lejoi të fshij skedarët dhe më pas në një instalim të dytë, kur e hapa, më kërkoi të shkarkoja mesazhet e mia nga Yahoo! dhe kur e bëra, mora një mesazh "ka ndodhur një gabim", me të cilin nuk mund ta përdorja më fare Postën. Përballë këtyre dështimeve dhe të tjerave që kanë lindur, për shembull në Bitdefender, e cila nuk më ka dështuar kurrë për disa vjet përdorim, janë detyruar të kthehen në Mac OS Sierra dhe këtu gjithçka funksionon në mënyrë perfekte. Unë mendoj se shumë gjëra duhet të korrigjohen në Mac OS Hight Sierra dhe nuk e rekomandoj ta instaloni tani, derisa Apple të zgjidhë këto probleme, përveç defekteve të sigurisë që përdoruesit e tjerë kanë raportuar dhe paralizës së instalimit për shkak të problemeve të firmware.

  1.    Marrkus dijo

   Carlos, sistemi i ri është mut, si u kthyet në versionin e mëparshëm? Sipas majmunëve Mac nuk mund të bëhet.

   1.    FCO dijo

    Mundohuni të rinisni dhe shtypni Command + R. Ju fshini atë që keni dhe më pas rivendosni: nëse nuk gaboj, do të instalojë Sierra normale ... ju më thoni nëse funksionon për ju.

    1.    Marcus dijo

     Faleminderit Fco. Unë tashmë e bëra kështu, por në çdo kohë e detyroj veten të instaloj macOS të ri Sierra 10.13 dhe nuk më lejoi të kthehem në versionin e mëparshëm, tani po vuaj shumë sepse ky sistem i ri operativ është mjaft keq, mendoj se Apple tashmë po arrin fundin, por ata mund të më befasojnë me marrëzira më të këqija, prandaj më mirë të planifikoja të kthehem në Windows, të paktën atje më lejojnë të konfiguroj një kompjuter të fuqishëm sipas dëshirës time dhe nuk më detyrojnë për të përdorur karta grafike AMD.

     1.    FCO dijo

      Epo atëherë nuk di si t'ju ndihmoj ...
      Sipas Apple, nëse shtypni Option, cmd + R; Ju azhurnoni versionin e fundit (High Sierra), por nëse shtypni vetëm tastet cmd + R; Ju duhet të azhurnoheni në versionin e macOS me të cilin Mac juaj u largua nga fabrika (normal Sierra).


 20.   Marrkus dijo

  Nëse jeni duke e lexuar këtë, mos u azhurnoni me macOs High Sierra, po e përsëris: MOS U azhurnoni, problemi që nuk mund të instalohet është një problem i vogël krahasuar me të gjitha dështimet që do të kenë, një ditë të mirë ata thjesht do të nuk do të jetë në gjendje të hyjë në hard drive tuaj si zakonisht dhe ata do të duhet të formatojnë dhe instalojnë nga e para, një ditë tjetër as fjalëkalimi dhe as administratori nuk do t'i njohin ato dhe përsëri ata do të duhet të formatojnë dhe instalojnë nga e para, dhe nuk ka asnjë ndalesë atje, nëse ata përdorin Mac vetëm për të shkruar pakuptimta në Unë mendoj se rrjetet sociale mund ta përdorin atë pa probleme, por nëse ata kanë disa aplikacione të cilat janë të dobishme për punët e tyre të përditshme, ose ata kanë lojëra, disa nga këto do të ndalen duke punuar pasi ato nuk janë në përputhje me këtë sistem të ri, Lordët e Mac po shkojnë nga e keqja në të keqe, aq sa unë tashmë i shoh Windows 10 si një bukuri operacionale, po, po, e di, zotërit e chafrosot bëjnë mbeturina, por zotërit e Mac po i tejkalojnë ata në bërjen e programeve më të këqija, vetëm ajo që ruan Mac janë çmimet e tij të larta, të cilat aktualisht nuk ia vlen të paguhen, nëse nuk keni ndonjë lloj vonimi mendor ose diçka tjetër; Mac pushoi së qeni ai që ishte, duhet ta pranoni.

 21.   FCO dijo

  Kam një Imac të ri nga dy javë më parë dhe më dha një gabim kur përpiqesha të instaloja macOS High Sierra ... Kam një simbol të ndaluar me një sfond të zi dhe nuk më linte të përparoja ...
  Pas konsultimit me shërbimin teknik të Apple ata nuk kanë mundur të zgjidhin problemin dhe unë isha duke pritur që ata të më telefononin me një zgjidhje ...
  Pas shumë leximesh rreth rrjetës, provova këtë: https://support.apple.com/es-es/HT204063 dhe me ka zgjidhur problemin!
  Unë tashmë kam qenë në gjendje ta instaloj atë pa probleme dhe gjithçka është në rregull për momentin!

  Shpresoj se mund t'ju ndihmojë!

  1.    dashuri dijo

   Unë gjithashtu kam qenë në gjendje të rindërtoj MAc me url mbështetje që Fco kishte.

   Të paktën kam qenë në gjendje të instaloj përsëri MAC SIERRA.

   Dhe përdorni makinerinë e kohës

 22.   Marcus dijo

  FCO

  Ai problem që keni pasur, është një problem i vogël, ju nuk e dini se çfarë ju pret, tashmë do të zbuloni, ata zbuluan një defekt të madh në macOs Sierra 10.13 që rrezikon të gjitha fjalëkalimet tuaja të ruajtura, por e vërteta është se loja e fëmijëve krahasuar me të gjitha budallallëqet që zotërinjtë e Apple bënë në këtë sistem të ri operativ.
  Nëse ndokush po e lexon këtë në kohë: MOS U azhurnoni.

  1.    Marcus dijo

   nemos:
   Mund të thuash që përdor makin tënd vetëm për të shkruar budallallëqe në rrjetet sociale. A i keni përdorur të gjitha neuronet që keni për të bërë një koment kaq të nivelit të lartë? Falë njerëzve si ju, Apple bën shumë para duke shitur produkte me cilësi të ulët. Vraponi, shkoni në radhë në një dyqan të Apple për të blerë të parët iPhone të tyre të gabuar.

 23.   leonardo dijo

  Përshëndetje përshëndetje dhe respektet e mia për të gjithë Unë po ju them se sapo kam azhurnuar macbook tim të bardhë 2010 në osx high sierra pa ndonjë problem të madh, thjesht u bë pak i ngadaltë, por tashmë është normal, vetëm një problem i vogël d grafikë që mendoj se për shkak të kujtesës d 2 gb qn është e mjaftueshme ndoshta me më shumë GB memorie d është zgjidhur, CHAO¡¡¡¡¡¡. dhe fat të mirë për ata që nuk kanë të instaluar dhe se ata e arrijnë atë Përshëndetje DSD VENEZUELA¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡¡

 24.   Luani dijo

  Ju tashmë keni instaluar dhe rivendosur macER High sierra. Duke përdorur të gjitha kombinimet e çelësave që Apple ofron, nuk mund ta instaloja për shkak të këtij gabimi. Thjesht më lejon të instaloj sierrën e Lartë.

  Ju lutem, nëse dikush ka një zgjidhje, më tregoni. Përndryshe unë do të mbaj një peshë të bukur prej letre $ 1000 (MacBook Air në fund të vitit 2014)

 25.   Ernest dijo

  Vëllezër, unë kam azhurnuar në këtë version të ri dhe nuk kam dhënë disa detaje të vogla sidomos në desktopin e paraleleve.Kam vërejtur se kur ndryshoni në ekran të plotë disa vija vertikale shihen sikur grafikët të mos ishin azhurnuar mirë.
  dikush që ka ndodhur njëlloj?
  përshëndetje.

 26.   Lexoni dijo

  Më ndodhi ... Kam marrë mesazhin e lartpërmendur që paralajmëron problemin dhe kur provova përsëri me opsionin e rinisjes, e instaloi atë pa probleme. Se nëse ... do të duhej më shumë se një orë e gjysmë, koha e mbetur mesazhi mezi lëvizte, disa rindezje automatike dhe gjëra të tjera të çuditshme gjatë instalimit, por ai instalohej dhe azhurnohej në mënyrë të përsosur.

  E gjithë kjo ndodhi në një Mini Mac dy-vjeçar.

 27.   Alexander dijo

  Unë jam me të njëjtin problem.
  Një provë dorëzimi për të shpëtuar skedarë dhe fotografi.
  E pabesueshme

 28.   Hoze Tovar dijo

  E njëjta gjë me një pro macbok me ssd vendimtare. Duke filluar me komandën + R më lejon të instaloj OS sierra ose kopje të makinës kohë, të cilën nuk e kam azhurnuar për më shumë se një vit, kështu që duhet të humbas SHUM of skedarë… ..

 29.   Sebastian Riquelme dijo

  Disku i fortë Thunderbolt nuk më njeh.

 30.   Roberto dijo

  Unë thjesht marr mesazhin që mac OS nuk mund të instalohet në kompjuter, e rindez atë dhe të njëjtën gjë, çfarë të bëj ???

 31.   Marcela dijo

  Sot pas një jave të marrjes së njoftimeve për azhurnim «Kam marrë kohë» për të azhurnuar një MacBook Pro Which. E cila u rifillua dhe disa minuta më vonë u shfaq një ekran i bardhë me një simbol "të ndaluar" …… Unë e fikur atë dhe në ndezur shtypa cmd + R… .. për të rimarrë. tani është duke instaluar nga macOS High Sierra. Nuk e di nëse do të duket mirë pasi do të duhet një kohë e përafërt prej një ore e gjysmë.
  Uau! Çfarë ankthi .... Unë kam qenë injorant për këtë çështje dhe duke kërkuar për një zgjidhje kam gjetur blogun tuaj ... dhe shumë vonë me paralajmërimin për të mos azhurnuar ..
  FALEMINDERIT per informacione te vlefshme.

 32.   Marcelo dijo

  Disa ditë më parë instalova patch-in e sigurisë në një Mini, në fund të vitit 2012, me High Sierra. Nuk funksionoi më kurrë. Ai qëndron në fillim të bllokut, me shiritin e plotë.
  Kam provuar mënyra të ndryshme të rikuperimit (përdorues i vetëm, alt + cmd + R + P, instalim nga mjetet e diskut, por asgjë). Unë pres këshilla, duke shpresuar të shmang formatimin dhe humbjen e të dhënave si pasojë.)

 33.   Sebastian dijo

  pershendetje, ne kemi nje macbook pro 2013 me macosx sierra per 1 muaj dhe naten e kaluar per disa arsye u krye nje azhurnim automatik qe shkaktoi qe kur sistemi te ristartohej te varej krejt ne fund te instalimit me nje ikone te ndaluar ne ekran me sfond te Bardhe.

  Pasi provova gjëra të ndryshme dhe nuk dëshirova kurrë të hidhja rezervën e makinës të kryer në tetor, pasi ajo që isha e interesuar për të ishte rikuperimi i skedarëve të krijuar deri në dhjetor, provova safarin përmes menusë së rimëkëmbjes dhe megjithëse ishte e garantuar të kontaktoja mbështetjen teknike .. dritarja e bisedës në të cilën ata kurrë nuk u përgjigjën, kur dilnin nga mendja më hyri në inicializuesin e diskut dhe kur rindezja e sistemit filloi përsëri dhe unë rimori gjithçka normalisht.

  Unë do të rezervoj dhe do të bëj një instalim zero me të dhënat në re, pasi nuk i besoja një qime flokësh ... Unë komentoj për të gjithë këtë, për të parë nëse ekzekutimi i ndihmës kryen një komandë në sfond që lejon të filloni të shmangni gabimet dhe përfundon instalimin në këtë mënyrë .. fat dhe shpresoj që të merrni përsëri skedarët tuaj.

 34.   Juan Pablo dijo

  Shitshtë një mut kurvë
  Unë duhej të lidhesha me të dhënat e celularit tim dhe të shkarkoja OS X El Capitan Softueri i mëparshëm sepse azhurnimi hedh një gabim me firmuerin kështu që më la pa pajisje. Jam në procesin e kthimit mbrapa. Çfarë kurvë!