Djemtë shtet. Një dokumentar i ri politik në Apple TV +

Apple TV +

Ne kemi ofruar informacion mbi lëshime të reja dhe shtesa në Apple TV + dhe në këtë postim ju sjellim një dokumentar të ri: Boys State. Nuk është një përmbajtje siç duhet origjinale e Apple Por kompania ka përcaktuar se është me rëndësi dhe cilësi të mjaftueshme për t'u bashkuar me radhët e saj.

Një dokumentar politik që shqyrton dhe teston shëndetin e demokracisë në Shtetet e Bashkuara, e cila është revoltuar disi për disa vjet, posaçërisht që kur Donald Trump u zgjodh si President i Kombit.

Boys State: Një eksperiment sociologjik dhe politik

Megjithëse Apple do të donte të kishte përmbajtje origjinale të bërë prej tyre, gjithmonë ka vend për produkte të tjera. Seriale, filma ose, si në këtë rast, dokumentarë me cilësi të mjaftueshme për të bëhu pjesë e Apple TV +. Dokumentari shtetëror i djemve është blerë nga Apple dhe partneri i tij në studion e filmit A24.

Kompania dhe partneri i saj thuhet se kanë paguar shumën e 10 milion dollarë për dokumentarin, i cili u drejtua nga Jesse Moss dhe Amanda McBaine dhe një fytyrë e njohur e kompanisë, Laurene Powell Jobs, si producente ekzekutive. Duke pasur premierë në festivalin e filmit Sundace më 24 janar.

Boys State llogarit eksperiment në të cilin 1.000 17-vjeçarë nga e gjithë Teksasi bashkohen për të ndërtuar qeverinë përfaqësuese nga e para. Përqendrohet në katër djem me prejardhje të ndryshme dhe pikëpamje politike Ata përballen me shumë sfida të organizimit të partive politike, formësimin e konsensusit dhe fushatës për postin e Guvernatorit të Teksasit.

Kjo praktikë ka qenë e zakonshme në të gjithë Shtetet e Bashkuara (përveç Hawaiit) që nga viti 1937. Gjatë 7 ditëve qindra të rinj mësojnë se çfarë është politika. Disa nga politikanët më prestigjiozë në atë vend morën pjesë në këto lloj ngjarjesh, siç ishte ish-Presidenti Bill Clinton.

Asgjë nuk është thënë për datën e premierës, por ne do të jemi të vëmendshëm ndaj çdo lajmi që del.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.