Donald Trump telefonon Tim Cook duke falenderuar SHBA për punën e tij

Trum-Cook-3

Sipas mediave me një prani në Shtëpinë e Bardhë, pas lajmit të djeshëm, në të cilin Tim Cook siguroi se ai do të sillte një pjesë të madhe të fitimeve të gjeneruara nga Apple jashtë vendit në vendin e Amerikës së Veriut për të investuar në përmirësime lokale, Donald Trump telefonoi Cook për ta uruar atë për menaxhimin e kryer dhe për ta falënderuar atë.

Nga Bloomberg, 350 miliardë dollarë që Apple do të riatdhesohet nga fitimet e marra vitet e fundit jashtë kufijve amerikanë, befasoi këndshëm presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara. Prandaj, dhe megjithëse nuk ka ende një konfirmim zyrtar, duket se Trump telefonoi Cook me telefon për ta falënderuar atë për përpjekjen për të investuar në vendin vendas.

 

Donald Trump Gjatë një tubimi në Pensilvani, Trump tregoi reagimin e tij kur dëgjoi lajmin:

“Kur dëgjuat lajmin dje, dëgjuat që Apple të riatdhesonte 350 milion dollarë, një shumë e konsiderueshme. Dhe ata më thanë jo, do të ishin 350 miliardë dollarë. Nuk mund ta besoja ".

"Thjesht thirra Tim Cook për t’i thënë faleminderit, Unë besoj fort se ky është investimi më i madh i ndonjë kompanie në historinë e Shteteve të Bashkuara. "

Siç e dimë, marrëdhëniet midis Shtëpisë së Bardhë dhe kompanisë me bazë në Cupertino janë përkeqësuar progresivisht pas mbërritjes së presidentit të ri amerikan pak më shumë se një vit më parë. Donald Trump ka qenë gjithmonë një kundërshtar serioz i shumë prej praktikave të mbështetura dhe të kryera nga Apple. Në fakt, Trump siguroi gjatë fushatës për presidencën se do ta detyronte Apple të prodhonte "kompjuterët e saj të mallkuar dhe gjëra të tjera në këtë vend".

Nuk ka qenë më pak nga ana e Apple. Edhe Tim Cook u pa të bënte fushatë kundër presidentit aktual., duke mbështetur shumicën e kundërshtimit të tij. Sidoqoftë, duket se njoftimi i këtij investimi të madh në vendin e Amerikës së Veriut (promovuar nga një reformë tatimore e miratuar nga vetë Presidenti Trump) ka zbutur tonin midis të dy palëve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Peter Reyes dijo

    Okshtë në rregull që një kompani amerikane të dëshirojë të ndihmojë vendin e saj duke i sjellë asaj pasuri dhe të paktën Donald Trump e ka vlerësuar atë.