Eksploroni përmbajtjen e cache Safari me Shfletuesin Web (Cache)

Memoria e fshehtë, një nga zgjidhjet për shumë shkencëtarë të kompjuterëve për shumicën e problemeve që pësuan shumë përdorues kur vizitojnë internetin. Cache është një seri skedarësh që ruhen në shfletuesin tonë për të drejtimin e navigimit, në mënyrë që sa herë që vizitojmë një faqe në internet, ajo të mos ketë nevojë të rimbushet plotësisht.

Edhe pse është e vërtetë që ka dobinë e saj, nëse nuk e zbrazim rregullisht memorjen e fshehtë, ajo mund të bëhet serioze problemi i ruajtjes për pajisjet tona nëse nuk e kemi konfiguruar saktë funksionimin e saj. Por gjithashtu mund të jetë një zgjidhje për një problem që po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm.

Jo vetëm që imazhet ruhen në memorje memorie, por edhe teksti ruhet. Nëse në ndonjë moment të caktuar, ne duam të vizitojmë një faqe në internet, serveri i së cilës është jashtë linje, ose uebi ka vdekur drejtpërdrejt, duke u zhdukur nga interneti, nëse e kemi vizituar atë kohët e fundit, ne mund të përdorim historinë tonë për ta vizituar përsëri, të paktën relativisht, pasi gjithçka varet nga hera e fundit që e kemi vizituar dhe faqet e internetit që kemi vizituar në atë kohë.

Megjithëse mund ta përdorim edhe për të kur nuk kemi lidhje interneti dhe ne duam të hyjmë në një faqe që këshillohemi periodikisht. Megjithëse është e vërtetë që ne mund të përdorim direkt memorjen cache, për të lundruar më lehtë dhe për të gjetur të dhënat që lidhen me të, në Mac App Store kemi në dispozicion Browserin e aplikacionit Web (Cahce).

Ky aplikacion, siç tregon emri i tij, na lejon eksploroni përmbajtjen e Safari cache, për të qenë në gjendje të rikuperojmë burimet që janë shkarkuar gjatë vizitës në internet. Operacioni është shumë i thjeshtë, pasi që duhet të kryejmë vetëm një kërkim përmes kutisë së kërkimit për të gjetur të dhënat në lidhje me faqen në internet në fjalë.

Ne gjithashtu mund ta përdorim këtë aplikacion për të në mënyrë periodike pastroni memorien e përkohshme të ekipit tonë. Web (Cache) Brownser është në dispozicion për shkarkim falas në Mac App Store përmes lidhjes më poshtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.