EyeDrive është sistemi që Apple përdor për të krijuar hartat e veta

EyeDrive

Sot janë publikuar të dhëna teknike të funksionimit të sistemit EyeDrive nga Apple. Ato janë makinat që përdoren për të kapur të dhënat hartografike dhe imazhet e rrugëve që dikur përpunohen ne mund t'i shohim në aplikacionin Maps.

Unë mendoj se Apple duhet të ketë një flotë të mirë të makinave EyeDrive, sepse puna përfshinte harta çdo rrugë në çdo qytet është e mrekullueshme. Dhe mënyra e vetme për të qenë në gjendje të sigurojmë imazhet e rrugëve është thjesht të qarkullojmë përmes tyre duke i fotografuar ato. Një punë e madhe, pa dyshim. Le të shohim se çfarë pajisin këto makina.

Apple, si Google, ka vite që harton me imazhe reale qytetet kryesore të botës për aplikacionet e tyre. hartat Apple dhe Google Maps. Ata vetë mbledhin të gjitha të dhënat e nevojshme. Dhe mënyra e vetme është të vozisësh nëpër rrugë me makina të gatshme për të mbledhur gjithë atë informacion.

Andrey drejton njërën nga këto makina dhe ka postuar në llogarinë e tij në Twitter @ YRH04E pajisjet që përfshijnë automjete të Apple të përgatitura për kapjen e fotografive dhe mbledhjen e të dhënave të nevojshme për të qenë në gjendje të ushqejnë aplikacionin Maps.

Apple filloi të mbledhë të dhëna duke përdorur furgonë të pajisur me një mori sensorë për këtë qëllim. Tani operatorët në terren kryejnë një Subaru Impreza e bardhë, e cila në brendësi njihet si «Uliksi».

Këto automjete janë pjesë e ekipit Vizioni 3D nga Apple. Ai është përgjegjës për kombinimin e të dhënave të shumta me vizionin kompjuterik dhe teknologjitë e të mësuarit të makinës për të siguruar imazhe 3D në aplikacionin Maps të Apple.

Tha Subarus të montojë një kullë në majë të automjetit me kamera të përparuara me rezolucion të lartë dhe lente Zeiss dhe skanues LiDAR. Brenda, a 2013 Mac Pro përpunon të gjitha të dhënat e kapura në kohë reale. Gjithçka kontrollohet nga njësia EyeDrive, një iPad i modifikuar me aplikacionin EyeDrive që siguron caktimet që duhen bërë dhe gjithashtu lejon operatorët të menaxhojnë të dhënat e kapura.

Automjetet janë të pajisura edhe me 4 hard disk SSD të 4 TB secila, e cila plotëson rreth një javë pune, dhe Apple mbështetet në transportin UPS brenda natës për të zëvendësuar këto SSD sa më shpejt të jetë e mundur. Modeli tjetër i makinave të përdorura është një Lexus i përdorur si përforcues kur e kërkon zona për tu hartuar. Ne vetëm e dimë që emri i tij i koduar është "TycheEach".

Natën automjetet mbahen në një vend të fshehtë

Këto automjete shkojnë e etiketuar dhe e vërteta është se me kaq shumë sensorë tërheqin shumë vëmendje. Apple i mban makinat e saj të modifikuara gjatë natës në një vend të sigurt dhe sekret, i cili i jepet me qira një kompanie për të ruajtur anonimitetin e pronarit të vërtetë të automjeteve.

Njësitë e Uliksit operohen normalisht nga a shofer dhe një teknik të cilët drejtojnë sistemin EyeDrive dhe kanë udhëzime precize për rrugët që duhet të kalojnë për të mbledhur të dhënat e nevojshme.

Ekipi duhet të fillojë kapjen në mëngjes kur Dielli është Gradë 30 dhe drejtojeni derisa të kthehet në 30 gradë në perëndim të diellit, përndryshe Dielli ndërhyn në funksionimin e sensorëve LiDAR. Apple gjithashtu kërkon që kapjet duhet të bëhen në kushte të përsosura të motit për të siguruar imazhe me ndriçim të mirë.

Në fund të ditës, hard disk me gjithë informacionin e kapur është dërgoni fizikisht te Apple, dhe të nesërmen puna vazhdon me një tjetër SSD të zbrazët të gatshëm për t'u mbushur. Këto vetura shihen rregullisht në Shtetet e Bashkuara, dhe kohët e fundit Apple tashmë po i dërgon për të punuar në Kanada, Evropë dhe Japoni. Ata ende nuk kanë kaluar në rrugën time. Nga ana tjetër, unë e di që ajo në Google Maps tashmë ka ndodhur katër herë në vitet e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.