Firefox Quantum, Firefox-i i ri me të cilin dëshironi të mposhtni Chrome

Brenda ekosistemit desktop të Apple, Safari ka një pjesë të tregut prej pak më shumë se 50%. Në vendin e dytë është burimi i burimeve Chrome me pak më shumë se 30%. Në vendin e tretë gjejmë Firefox, një shfletues që vitet e fundit ai nuk po ia dilte aq mirë sa konkurrenti i tij çfarë i ka kushtuar të ndahet edhe më shumë nga vendi i dytë.

Por Firefox nuk ka hequr dorë kurrë dhe muajt e fundit ka punuar për një version të ri, të quajtur Quantum, një version me të cilin dëshironi të sfidoni një pjesë të pjesës së tregut që ai ka humbur vitet e fundit. Dhe për momentin gjithçka duket se tregon se versioni i fundit i Firefox është shumë më i shpejtë se Chrome.

Firefox 57, me nofkën Quantum për arsye komerciale, sipas Mozilla Foundation, është dy herë më shpejt se versioni i vitit të kaluar. Videoja kryesore, e cila kompania publikoi disa muaj më parë, ne tashmë mund të shohim se në shumicën e faqeve të internetit të rënda që vizitohen gjatë testit, Firefox Quantum është më i shpejtë se Google Chrome. Në atë kohë ishte tashmë më shpejt duke qenë një version beta, kështu që aktualisht, ajo video duhet të azhurnohet.

Por ky version i ri jo vetëm që ndikon në punën e brendshme, por gjithashtu ndikon në ndërfaqen e përdoruesit, një ndërfaqe që tani na tregon më shumë forma në katror, ​​duke lënë mënjanë format e rrumbullakosura të versioneve të mëparshme. Përveç kësaj, animacionet tani janë më funksionale, të besueshme dhe të shpejta.

Në këtë version të fundit, shiriti i kërkimit është hequr plotësisht për ta integruar atë në shiritin ku ne fusim adresat e internetit që duam të vizitojmë. Të gjitha këto përmirësime kanë qenë të mundshme falë bashkëpunimit të përdoruesve të cilët kanë qenë një pjesë themelore në zhvillimin dhe përmirësimin estetik dhe funksional të shfletuesit Mozilla, falë reagimeve që të gjithë përdoruesit kanë ofruar përmes betave të lëshuara nga kompania para versionit përfundimtar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.