Firefox për macOS është përditësuar në versionin 95 me përmirësime të rëndësishme

Firefox

Shfletuesi im i paracaktuar në iMac-in tim është padyshim ekspeditë gjuetine. Nuk ka asgjë më të sigurt se hyrja në internet me shfletuesin vendas të Apple. Por ndonjëherë, më duhet të "tërheq" një tjetër që ka një shtrirje që përdor zakonisht dhe që nuk është ende e disponueshme për Safari. Dhe kështu, unë përdor Firefox.

Tani sapo është përmirësuar në të renë version 95, i cili sjell përmirësime në sigurinë, performancën dhe efikasitetin duke punuar nën macOS. Le të shohim se çfarë përfshin ky përditësim.

Mozilla sapo u lirua Firefox 95. Një përditësim i ri në shfletuesin tuaj të njohur të internetit që përfshin një version të ri të nënsistemit tuaj të sandboxit të sigurisë të quajtur RLBox. Ai gjithashtu përfshin disa përmirësime shtesë për sa i përket performancës dhe efikasitetit në versionin e tij për Mac.

Nënsistemi i ri i sigurisë RLBox funksionon duke përpiluar një proces në WebAssembly përpara se ta kthejë atë në kodin vendas, i cili kufizon aksesin e tij në memorien e sistemit dhe e pengon atë të kërcejë në pjesë të papritura të programit, duke kufizuar kështu potencialin e tij për të shfrytëzuar një lloj cenueshmërie të padëshiruar nga përdoruesi. .

Një përmirësim tjetër që ofron ky version i ri është ai redukton përdorimin e CPU-së në macOS gjatë përpunimit të ngjarjeve dhe gjithashtu redukton ndjeshëm përdorimin e energjisë të dekodimit të videove softuerike në macOS, veçanërisht nëse luhet në ekran të plotë, veçanërisht në platformat e transmetimit të videove si Netflix, HBO ose Amazon Prime Video, për shembull.

Tani është gjithashtu e mundur të lëvizni butonin e ndërrimit të funksionit «Foto në foto»Në anën e kundërt të videos. Përdoruesit mund të gjejnë opsionin e ri Zhvendos imazhin brenda imazhit në anën e majtë të imazhit.

Ky version i ri i shfletuesit Mozilla Firefox 95 për macOS tani është i disponueshëm për shkarkim falas në web Shkarkime nga Mozilla.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)