Fitbit shton funksionin e matjes së oksigjenit në gjak

Me një azhurnim të thjeshtë firmware për pajisjet e saj, kompania Fitbit sapo u ka ofruar përdoruesve të orëve inteligjente opsioni i matjes së oksigjenit në gjak. Fitbit konkurron drejtpërdrejt me Apple dhe më konkretisht me Apple Watch, kështu që çdo lëvizje e këtij lloji mund të çojë në lëvizje në kompaninë Cupertino. E para është se Apple mund të jetë duke punuar në këtë lloj matjeje që do të implementohet në pajisjet e saj dhe Fitbit doli përpara që të ketë më shumë trazira mediatike dhe një tjetër mund të jetë që Apple ta hedhë plotësisht këtë funksion në Apple Watch.

Logjikisht kemi shumë opsione të tjera të hapura në këtë drejtim, por na duket e çuditshme që Apple nuk e zbatoi këtë funksion para markave të tjera dhe kjo matje nuk është si matja e sheqerit në gjak që kërkon një shpim, në këtë rast me një sensor mund të kryejë matja. Me këtë rast, Fitbit tashmë ka sensorin (harduerin) e implementuar në orë dhe me një azhurnim softuer të këtyre ata kanë prezantuar funksionin. Disa përdorues tashmë do të shijonin këto matje në tre modelet që shtojnë sensorin: Fibit Ionic, Versa dhe Tarifa 3.

Mund të themi se ky informacion është i rëndësishëm në shumë aspekte, por veçanërisht për një mjek kur shkojmë për një vizitë për probleme të frymëmarrjes. Të dhënat janë gjithashtu të vlefshme kur jemi në vende ku lartësia nuk na lejon të ngopemi normalisht, atletët që praktikojnë alpinizëm vazhdimisht i matin këto të dhëna për t'u ambientuar në fushat e lartësisë. Në çdo rast ne besojmë se Fitbit ka të drejtë të zbatojë këtë funksion të leximit të ngopjes së oksigjenit në gjak, Apple mund ta zbatojë atë në Apple Watch tjetër A mendoni se kjo matje do të ishte e dobishme?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.