Formatoni rrëzimin kur importoni fotografi në Fotografitë e macOS

Possibleshtë e mundur që kjo të mos ju ndodhë tani ose madje kurrë të mos ju ndodhë në Mac tuaj, dhe është se është një dështim që nuk është aspak i zakonshëm por Ai u shfaqet shumë përdoruesve kur përpiqen të importojnë fotografi në Mac duke përdorur aplikacionin Photos.

Kjo mund të jetë për shkak të disa arsyeve, por kryesorja do të lidhej drejtpërdrejt me përfshirjen e re të formateve HEIF dhe HEVC, diçka që padyshim mund të zgjidhet në një mënyrë të thjeshtë kur na tregon mesazhin që imazhi origjinal nuk mbështetet dhe ne azhurnohemi në versionin më të fundit të macOS.

Gjëja kryesore në këtë rast është që ne kemi të gjithë softuerin e azhurnuar, si në Mac dhe në iPhone, iPad ose iPod Touch. Në këtë rast, ajo që mund të bëjmë është të kontrollojmë nëse ka azhurnime në pritje, duke hapur App Store> Azhurnime. sapo ta bëj këtë, ajo që mund të bëjmë është të përdorim drejtpërdrejt në Cilësimet e iPhone dhe modifikoni te Settings> Kamera> Formatet mbështetje për këto formate të reja HEIF dhe HEVC. Nëse përdorni imazhe RAW në Fotografitë, sigurohuni që të ekzekutoni azhurnimin më të fundit të pajtueshmërisë RAW për kamerat dixhitale.

Në çdo rast, përsëritni se nuk është një dështim i përhapur dhe për këtë arsye është e rëndësishme të jeni të qartë se sinkronizimi dhe importimi i fotove tona në aplikacionin Fotografitë e macOS High Sierra, është plotësisht funksional. Formatet e reja të fotografive për të zënë më pak hapësirë ​​dhe kompleti i përmirësimeve në aplikacionin Apple Photos është më se efikas në shumicën e rasteve dhe pak probleme me përvojën. Nga ana tjetër, është e mundur që kur kryeni automatikisht shndërrimin e formatit në ndonjë rast mund të na japë një gabim, në ato raste duhet të kontrolloni që gjithçka të azhurnohet dhe rinisni aplikacionin Fotografitë nëse fotot nuk importohen. 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Berta sot dijo

  Unë nuk isha në gjendje të azhurnoja Mac-in tim dhe ai u mbyll. Tani më duhet të shkoj në një Apple Tuenda dhe që atëherë kam qenë pa kompjuter

 2.   osmar dijo

  Unë kam të njëjtin problem dhe kam gjithçka të azhurnuar
  ndihmë