Fotografitë në macOS Catalina 10.15 tregojnë probleme kur redaktoni imazhe

Fotografitë e MacBook Air Që nga e hëna e kaluar, përdoruesit e Mac patën mundësinë të shkarkojnë macOS Catalina. Që nga fillimi, ky version i ri i macOS është plot polemika. Shumë përdorues pas instalimit marrin një mesazh ku thuhet "Përditësimi". Ky mesazh nuk largohet derisa të fikni pajisjet. Dhe tani gabimet e para në aplikacione fillojnë të shfaqen, siç ju thamë në aplikacionin e fotove.

Ndodh qëMundohem të redaktoj një foto Në Fotografitë në macOS Catalina 10.15, shfaqet një mesazh që thotë: "Nuk mund të ngarkohen cilësimet për këtë imazh" dhe na ndalon ta redaktojmë atë.

Problemi po ndodh në versionin fillestar të macOS Catalina 10.15, kur keni hyrë në një foto që keni në icloud. Në këto raste, fotografia është në re dhe shkarkohet si zakonisht, por duke klikuar mbi butonin redaktoj, shfaqet mesazhi i mësipërm. Gjithashtu, ky nuk është një mesazh gabimi, pasi shfaqet shiriti i cilësimeve në të djathtë me aftësi të kufizuara, në mënyrë që të mos bëhet asnjë rregullim.

Kjo po më ndodh në shumë fotografi, fotoja shfaqet pa probleme, por nuk mund të redaktohet. Kam ardhur të mendoj për një problem iCloud ose që skedarë të caktuar janë prishur. Por para se të shkoja në kopjen time rezervë të fotove me synimin për t'i zëvendësuar ato, mendova t'i hap ato brenda IOS dhe në një Mac tjetër të vjetër me macOS Lartë Sierra. Nga «arti magjik» këto fotografi mund të redaktohet pa probleme në këto dy pajisje. Prandaj, është konfirmuar se është një gabim macOS Catalina, të cilin Apple duhet ta rregullojë sa më shpejt që të jetë e mundur.

Në lidhje me fotot, ditë më parë kam vërejtur probleme të mëdha të ndërveprimit midis fotove dhe Pixelmator Pro. Konkretisht, problemi qëndron sa herë që hapni një imazh nga Fotografitë në Pixelmator Pro. Topi me ngjyrë nuk do të ndalet së rrotulluari për disa sekonda. Ky problem është zgjidhur pothuajse me versionin 1.5 të Pixelmator Pro, por nuk është një zgjidhje 100% e qëndrueshme, pasi kjo marrëdhënie Photos-Pixelmator Pro ishte më e rrjedhshme në macOS Mojave. Shpresojmë që këto çështje të zgjidhen shpejt në një version të macOS Katalina 10.15.0.1 Dhe mos prisni disa javë derisa të kemi macOS Catalina 10.15.1, me beta që po testojmë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul Garavito dijo

  Po kështu, Magic Mouse 2 si në Mojave ashtu edhe në Catalina funksionon shumë keq. Nuk është konstante, ndalet, kërcen, kthehet me lëvizje të ngadaltë, shpejton, etj ... një katastrofë e plotë. Leximi i këtij problemi kërkon vite dhe të gjitha sepse Apple nuk e ndryshon programimin e saj për të hequr përshpejtimin dhe ndjeshmërinë, këtu qëndron problemi. Unë u detyrova ta ndërroj miun në një Microsoft dhe problemi u zgjidh, por është për të ardhur keq për të lënë një mouse aq të shtrenjtë sa Magic Mouse 2 për të marrë një zgjidhje nga një prodhues tjetër.

 2.   Xavier dijo

  Me Catalina, aplikacioni i fotove nuk funksionon si duhet për mua, kur vendos emra në fytyra, nuk më lejon të zgjedh fytyrën e njerëzve që i kisha si të preferuar, më jep sugjerime të tjera ose më lejon vetëm të vendos një emër i ri që nuk është personi që kam si të preferuar.

 3.   Ernest Paçeko dijo

  Një grup u hap për mua brenda bibliotekës së fotove që thotë "nuk mund të ngarkohej" dhe në të vërtetë sillet siç tregohet këtu, kur redaktimi nuk ju lejon, ju dërgon një gabim të "fotot nuk mund të shkarkojnë cilësimet e kësaj figure" . Problemi është se ata janë në re dhe unë nuk e di nëse do t'i fshij ato dhe ata do të zbresin nga reja ose nëse do të fshihen nga reja dhe unë nuk mund ta rrezikoj atë.
  Kam 122,000 midis fotove dhe videove dhe gjithçka që bëj është një problem real.

 4.   EMILIO dijo

  Në macOS tim Catalina, aplikacioni i fotove më ka lënë plotësisht të mbuluar, përpara se nën çdo fotografi të mund të ndryshoja datat, vendet, orët dhe ajo u shfaq në fund të fotos. Tani kjo është e pamundur dhe kur eksportoj albume skedarët nuk shfaqen në të njëjtën mënyrë Etiketat e fotove në Mac nuk përputhen me iOS, një katastrofë, sa më shpejt që të mund të ktheheni tek e vjetra .Mojave
  Unë këshilloj të pres që Catalina të përmirësohet

 5.   engjëll dijo

  Tardes Buenas. Programi i fotografive nuk ka qenë kurrë një mrekulli, as për redaktim dhe as për katalogim (kompleks, shumë variacione, album, libër, etj.). Nje rremuje. Por është e vërtetë që në dy vitet e fundit botimi është përmirësuar shumë (më shumë mjete dhe më intuitiv). Me Catalina, problemi që ajo gjeneron për mua është se sapo të redaktoj një foto, pasi të jenë ruajtur ndryshimet, tabloja e gjeneron atë jashtë fokusit. Kjo gjeneron probleme shumë serioze, sepse kur dikush ka bërë një seri prej njëqind fotografish të të njëjtit artikull, ju nuk e dini më cilat fotografi janë të përqendruara mirë ose keq nga origjina. Ato foto që, posa t’i redaktoni, i turbullojnë, nëse i eksportoni dhe i redaktoni ashtu siç janë (jashtë fokusit) në Paraqitje, ajo i respekton ato dhe e bën procesin mirë. Nëse i riimportoni në fotografi, importojini mirë dhe kaq. Unë jam duke folur për fotot me kopjet e ruajtura në vetë mac, jo në iCloud, e cila nuk më ka bindur kurrë si një re krahasuar me programe si dropbox. Fotografitë ende nuk funksionojnë 100% mirë. Shtë mjaft acaruese, sepse përveç kësaj, ky problem që unë përpiqem të shpjegoj jo gjithmonë e bën atë, por vetëm ndonjëherë.

bool (e vërtetë)