Karakteristika "Foto në figurë" e Google Chrome tani është e disponueshme

Google Chrome sapo është azhurnuar në versionin 70, një version risia kryesore e të cilit gjendet në funksionin Picture-in-Picture, një funksion që na lejon të vendosim një dritare lundruese në desktopin e kompjuterit tonë të videos që po shikojmë, një funksion që mbërriti nja dy vjet më parë në Safari, duke kufizuar përdorimin e këtij funksioni në shfletuesin Apple, brenda macOS.

Për disa muaj, siç ju tregoi kolegu im Javier, ne mund ta aktivizonim këtë funksion në procesin e versionit 69 na kërkoi të hynim në cilësimet e Chrome dhe kemi kryer një seri hapash që na lejuan të aktivizojmë këtë funksion. Pas azhurnimit në versionin 70, kjo veçori është tani në dispozicion për të gjithë përdoruesit e Chrome.

Chrome nuk është karakterizuar asnjëherë duke ofruar performancë optimale, veçanërisht në MacBook, duke ofruar një konsum të ekzagjeruar të baterisë, diçka që për fat të keq e gjejmë edhe në aplikacione të tjera të Google brenda ekosistemit iOS. Akoma, Chrome është shfletuesi më i përdorur në botë, me një pjesë të tregut që tejkalon 60%, dhe shumë prej tyre janë përdorues të Mac.

Pasi të kemi kaluar videon që po shohim një dritare lundruese, mundemi modifikoni madhësinë e saj dhe vendndodhjen për ta parë atë në mënyrën që i përshtatet më së miri si monitorit tonë ashtu edhe nevojave tona.

Për të aktivizuar këtë funksion të përkthyer si Imazh në figurë, ne thjesht duhet të vendosim veten në majë të videos dhe të shtypim dy herë me butonin e djathtë të miut. Kur klikoni në Foto në figurë, videoja do të fillojë të luhet në një dritare lundruese.

Pasi të jeni në dritaren lundruese, ne mundemi zmadhoni ose zvogëloni madhësinë e videos duke klikuar në njërin nga cepat e tij. Përveç kësaj, ne gjithashtu mund ta lëvizim atë rreth ekranit për të qenë në gjendje ta vendosim kudo në ekran.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.