Tim Cook thekson rëndësinë e kriptimit dhe sigurisë së të dhënave

Cook cook-privacy-security-data-0

Të hënën e kaluar, CEO i Apple Tim Cook foli në Qendrën Informative të Privatësisë Elektronike 2015 (EPIC) për rëndësinë e mbrojtjes së privatësisë së të dhënave aktualisht duke deklaruar se kriptimi i dobët i të dhënave dëmton përdoruesit e të dhënave. Këto deklarata erdhën si përgjigje e zbatimit të ligjit të imponuar nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara të favorizojë dobësimin e enkriptimit të të dhënave për të dhënë mundësi të përdorimit të dyerve të ndryshme, ku qeveria mund të ketë qasje në komunikimet private dhe të dhëna të tjera

"Ne gjithmonë kemi pasur një respekt të thellë për zbatimin e ligjit dhe ne punojmë së bashku me qeverinë në shumë fusha, por në këtë pikë të veçantë nuk pajtohemi […] Kriptimi i dobët rrezikon vetëm privatësinë e njerëzve që përdorin sistemin dhe teknologjitë e informacionit në mënyra e duhur, në fund të fundit të ketë një efekt negativ në të drejtat tona pasqyrohet në ndryshimin e parë duke minuar parimet themeluese të vendit tonë, "tha CEO i Apple.

Tim-Cook-Apple-mënyrë-0

Përveç kësaj ai gjithashtu theksoi se siguria dhe privatësia duhet të jenë në ekuilibër Dhe atyre duhet t'u kushtohet vëmendje e njëjtë dhe rëndësi e njëjtë, sipas Tim Cook:

Ne duhet të sigurojmë siguri dhe privatësi në të njëjtën masë. Ne besojmë se njerëzit kanë një të drejtë themelore për jetën private. Populli Amerikan e kërkon atë, Kushtetuta e mbështet dhe është moralisht e drejtë.

Ai gjithashtu kritikoi shfaqjen e shërbimeve "falas" që gjithashtu minojnë privatësinë duke premtuar të të mos supozojmë ndonjë kosto ekonomike përdoruesit por që përfundon duke i paguar ato me transferimin e të dhënave të tyre tek palët e treta për të krijuar reklama të personalizuara me të cilat ata do të bombardohen vazhdimisht.

Ne mendojmë që klienti duhet të ketë nën kontroll informacionin e tij […] Këto të ashtuquajtura shërbime falas mund të tërheqin vëmendjen, por nuk mendoj se ia vlen të keni postën elektronike, historikun e kërkimit dhe tani edhe fotografitë e tyre personale të marra. dhe shitur për parajsën e di se çfarë qëllimi reklamues. Ne besojmë fuqimisht se një ditë klientët do të zbulojnë se si funksionon kjo.

Pika e fundit duket se është një përgjigje e drejtpërdrejtë në Google Photos, një shërbim i pakufizuar i ruajtjes së fotografive i shitur përdoruesit si falas që u njoftua javën e kaluar në Google I / O.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.