Si të hapni një dritare private sa herë që hapim Safari

ikonë safari

Me privatësinë duke u bërë një temë e nxehtë muajt e fundit, përdoruesit janë gjithnjë e më të kujdesshëm kur ndajnë të dhënat e tyre në internet, veçanërisht kur shfletojnë internetin. Aktualisht një numër i madh i aplikacioneve na ofrojnë mundësi të ndryshme të privatësisë në mënyrë që të jetë shumë e lehtë për të lundruar pa lënë gjurmë në kompjuterin tonë. Dritarja private në Safari na lejon të lundrojmë pa lënë gjurmë në çdo kohë të faqeve të internetit që ne vizitojmë dhe nëse jemi shumë xhelozë për privatësinë tonë, ne mund të konfigurojmë shfletuesin në mënyrë që ai gjithmonë të hapë një skedë private kur e përdorim atë.

Çfarë është shfletimi privat

Sa herë që bëjmë një shfletim privat me Mac, iPhone, iPad ose iPod touch, Safari parandalon që faqet e internetit të ndjekin aktivitetin tonë përveç që nuk ruan asnjë të dhënë navigimi në pajisje. Safari gjithashtu na ofron mundësi të ndryshme për të përmirësuar privatësinë e shfletimit tonë, mundësi që na lejojnë të kontrollojmë se si Safari përdor të dhënat tona.

Hapni një dritare private sa herë që hapim Safari

  • Para së gjithash ne duhet të hapim Safari dhe të shkojmë në preferencat shfletues.
  • Pastaj shkojmë në skedinë i përgjithshëm.
  • Tani shkojmë lart Safari hapet me: dhe kliko në zbritjen e vendosur më poshtë, ku duhet të zgjedhim një dritare të re private.

Që ndryshimet të zbatohen, ne duhet ta mbyllim shfletuesin plotësisht dhe ta hapim përsëri për të kontrolluar se si skeda e re që hapet me të bardhë do të na tregojë një shenjë në krye që na informon se kemi aktivizuar shfletimin privat dhe kjo do të thotë që Safari nuk do të kujtojë shikimet e faqeve, historikun e kërkimit ose informacionin e plotësimit automatik të disponueshëm përmes iCloud Keychain.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.