Si të hiqni animacionet e ikonave të dokut kur hapim aplikacione

Apple gjithmonë ka marrë parasysh dizajnin jo vetëm të sistemeve të saj të funksionimit, por edhe të produkteve të saj, aty prodhon buka e tij Jony Ive, megjithëse herë pas here duket se frymëzimi është kursyer dhe ai nuk e di se ku e ka lënë atë (kutia e baterisë për iPhone pa shkuar më tej).

Sa herë që hapim një aplikacion, në mënyrë të paracaktuar macOS na tregon një animacion të vogël të aplikacionit që hapet. Ndërsa klikojmë në disa prej ikonave në bankën tonë të të akuzuarve ose shkojmë te lëshuesi, kur hapet aplikacioni, ikona godet disa “kërcime” për të na informuar se është në proces hapjeje. Nëse jeni lodhur nga kjo animacion, në këtë artikull ne ju tregojmë se si ta çaktivizoni atë.

Nëse jeni duke përdorur një Mac me disa vjet, ju ndoshta jeni lodhur pak nga kjo animacion, pasi hapja e disa aplikacioneve zgjat më shumë se normalisht dhe ikona e aplikacionit ka një kohë të mirë duke kërcyer derisa të hapet përfundimisht. Nëse jeni një nga përdoruesit që e ka të fshehur dokumentin, paaftësia e këtij animacioni nuk ka shumë kuptim në teoripasi nuk do ta shihni kur të hapni aplikacionin. Për të çaktivizuar animacionin e ikonave të aplikacionit kur i hapim, duhet të veprojmë si më poshtë:

Çaktivizo animacionet e ikonave të dokut kur hap aplikacionet

  • Së pari shkojmë në bllokun e Apple, të vendosur në këndin e sipërm të majtë dhe klikojmë në System Preferences.
  • Brenda preferencave të sistemit ne shkojmë në Dock, ikona e tretë që është në rreshtin e parë të opsioneve.
  • Në menunë që do të shfaqet, ne shkojmë në kutinë Hapja e aplikacionit të animuar dhe ne e çaktivizojmë atë.

Atëherë ne thjesht duhet të provojmë në çdo aplikacion për të kontrolluar se si ikona e aplikacionit ndalet së kërcyeri për disa sekonda para se të hapet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.